Klaus dostal evropskou petici proti Lisabonu s 20 tisíci podpisy

Praha - Organizátoři celoevropské kampaně proti Lisabonské smlouvě dnes přinesli na Pražský hrad petici, která vyzývá prezidenta Václava Klause, aby smlouvu nepodepisoval, a tím zastavil její ratifikaci. Dvacet tisíc podpisů pod peticí předal Klausovu tajemníku Ladislavu Jaklovi představitel krajně pravicové strany Švédští demokraté a iniciátor celé akce Kent Ekeroth. I poté, co EU vyhověla Klausově zřejmě poslední podmínce k podpisu smlouvy, se na něj odpůrci Lisabonu obracejí jako k poslední naději. Ekeroth vyjádřil naději, že Klaus zůstane silný a smlouvu nepodepíše.

Mezi signatáři petice jsou podle něj lidé z celé EU, nejvíce zřejmě z ČR a Británie. Odpůrci smlouvy petici podepisovali na internetu, objevila se i na facebooku. Lidé se při podpisu identifikovali jménem a e-mailem. Kampaň pod názvem „Podpořte Václava Klause“ začala před třemi týdny a bude dále pokračovat. Organizátoři tvrdí, že jejich dalším cílem je získat 100 000 podpisů.

Klausův tajemník Ladislav Jakl:

0„Je to velmi pěkný výraz toho, že se občané napříč zeměmi Evropské unie zajímají o integrační proces, že není možné, aby dále pokračoval jenom prostřednictvím evropských elit, úředníků, politiků evropských velmocí, ale že se konečně tato problematika stává také předmětem široké veřejné debaty.“

Podpora občanů v ČR i celé EU je podle Jakla pro Klause důležitá. Z informací médií se totiž prý někdy zdá, že „pan prezident je úplně sám a všichni chtějí jenom jedno velké krásné evropské dobro,“ řekl.

V petici se mimo jiné píše, že Lisabonská smlouva odebírá členským zemím suverenitu a dělá z nich provincie „EU-státu“. „Když se rozhodnete nepodepsat a neratifikovat smlouvu, zapíšete se do dějin jako výjimečně odvážný státník, který zachránil národy a státy EU od stále více nedemokratické Evropské unie,“ apeluje petice na Klause.

Švédští demokraté, kteří stáli u zrodu petice, jsou euroskeptická, krajně pravicová strana. Voliče se snaží oslovovat například kritikou vysokého přistěhovalectví do země.

Tajemník prezidenta Václava Klause
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24