Žena vysoudila 40 tisíc za nepovedenou sterilizaci. Chce ale víc

Liberec - Odškodné 40 tisíc korun má dostat Šárka Doušová za to, že po sterilizaci otěhotněla a porodila zdravou holčičku. Nezaplatí jí ho ale liberecká nemocnice, kde se zákroku podrobila, nýbrž kraj jako zřizovatel zdravotnického zařízení. Soudkyně krajského soudu v Liberci Jitka Kalfeřtová to odůvodnila tím, že nechtěné těhotenství způsobilo ženě psychické, zdravotní i sociální problémy. Rozsudek je vzhledem k vysouzeným penězům možné chápat jako přelomový.

Doušová chtěla od nemocnice a kraje za své újmy vysoudit celkem 290 tisíc korun. Soud to ale odmítl s vysvětlením, že zásah do jejích osobních práv nebyl tak závažný, že by jím bylo poškozeno zdraví. „Krajský soud se navíc přiklonil k tomu, že narození zdravého dítěte je šťastná událost. Rodina se s touto změnou navíc postupně vyrovnala,“ dodala soudkyně. Doušová však s výrokem soudu spokojená není. Po poradě s právníkem se chce odvolat k Vrchnímu soudu v Praze, pokud ani tam neuspěje, je odhodlaná se bránit u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Soudkyně své rozhodnutí odůvodnila také tím, že nemocnice při zákroku sice nepochybila, lékaři ale ženě neřekli, že metoda není 100procentní a i po sterilizaci může otěhotnět. „Nebyla uvědoměna o tom, že toto není nevratné opatření k zamezení porodnosti,“ uvedla soudkyně. Doušová však považuje vysouděnou částku vzhledem ke způsobeným problémům, které ji provází více než dva roky, za směšně malou. S tím však může narazit - Vrchní soud už jednou rozhodl, že chtít peníze za narození dítěte je nemorální.

Lékaři: Selhala operační metoda, ne my

Šárka Doušová utrpěla před lety tříštivé zlomeniny pánve a obou nohou při těžké autohavárii. Případné těhotenství nepřicházelo kvůli možným komplikacím vůbec v úvahu. Dobrovolné přerušení vejcovodů ale nestačilo a 38letá žena otěhotněla. V průběhu těhotenství měla často bolesti, takže jí na toxikologii dovolili používat tramal. Její gynekolog označil celé těhotenství za rizikové.

Nemocnice ale pochybení odmítá. Její lékaři prý nepochybili, selhala prý metoda sterilizace. „Asi by bylo vhodné, aby to tedy řešil soud a rozhodl eventuálně o chybě, že se narodilo zdravé dítě,“ vidí jako jedinou možnost náměstek nemocnice Martin Zítek. Děvčátko ale tak úplně zdravé není. Dnes je Barborce půl roku, narodila se o dva měsíce dřív. Týdny strávila v inkubátoru a nedávno se objevila v nemocnici znovu, tentokrát s oboustranným zápalem plic.

Lékaři při operaci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24