Lidé už nemusejí uklízet chodník před svým domem

Praha – Majitelé domů už letos v zimě nebudou muset odklízet sníh a solit chodník před svými dveřmi. Počínaje dneškem totiž vstupuje v platnost takzvaná chodníková novela, která tuto povinnost přenáší na města a obce. Z novinky, která potěší vlastníky nemovitostí, se ale neradují starostové. Jen na zimní údržbu se totiž zvednou náklady obcí často o miliony korun.

Až dosud měli vlastníci povinnost starat se o údržbu přilehlých chodníků ze zákona. Stát kvůli tomu čelil kritice proto, že lidem de facto nařizoval starat se o cizí majetek. Léta zažitou praxi proto teď mění v březnu schválená úprava. „Novela není o tom, kdo má či nemá uklízet, ale o tom, že se vrátily věci do normálního stavu, kdy za nemovité vlastnictví odpovídá jeho vlastník,“ říká senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera, který je autorem normy.

Obce neuklidí všechno

Všechny obce zpracovávají plán zimní údržby. Ten teplický ale nadále se zapojením občanů počítá, a to hlavně v okrajových částech města. „Samozřejmě nebudeme čistit 248 chodníků, protože každý rozumný člověk pochopí, že by to bylo mrhání penězi, ty je lepší dát do oprav těch chodníků a rekonstrukcí než do čištění něčeho, co je velmi pomíjivé,“ uvedl Kubera. Toho, že spolu se zrušením povinnosti uklízet chodník před vlastním domem ubude i lidí, kteří tak doopravdy činí, se nebojí.

Také podle předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka se budou muset o chodníky dál, alespoň z části, starat majitelé domů. „Ten stav se moc nezmění, vyrazí všichni, jak technické služby, tak občané si budou dál uklízet před svými dveřmi, ten stav má logiku a je to zvyk, který tady platil desítky let a platí i v okolních státech,“ podotkl Vlasák. Podle něj je nereálné, aby obce byly schopny naráz uklidit všechny chodníky.

Samotní starostové z nových povinností příliš nadšení nejsou. Úklid ulic je teď totiž vyjde dráž. „Techniky budou muset díky této úpravě starostové zajistit víc, budou muset mít více smluv s jednotlivými subjekty, které jim pomohou s úklidem,“ připouští Vlasák. Možnost, že by kvůli těmto nákladům obce začaly zvyšovat daň z nemovitosti, ale rozhodně odmítá.

Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera