Na letišti denně zabaví desítky kilogramů tekutin

Praha – Pracovníci letištní kontroly na pražském ruzyňském letišti zabaví denně cestujícím před vstupem do letadla desítky kilogramů balených vod, šampónů nebo gelů. Za celý rok jde jen v Praze o tuny odebraných tekutin. Evropská komise jedná v současnosti o možnostech zmírnění, případně úplného zrušení tohoto pro cestující přísného pravidla, bezpečnostní hledisko však zatím vítězí.

Léky, nápoje nebo kosmetiku lze pronést do letadla pouze ve stomililitrových baleních v igelitovém litrovém sáčku. Na zabavení pití nebo kosmetiky reagují cestující většinou klidně, ovšem najdou se i tací, které podobné opatření rozzuří. „Někdy nám to tady rozbíjejí o zem, měli jsme i případy, kdy tady cestující polévali naše pracovníky,“ uvedl vedoucí kontrolního stanoviště na pražském letišti Jaroslav Motlík.

Zákaz donášení tekutin na palubu přepravujícího letadla platí od roku 2006. Tehdy se ve Velké Británii pokusili teroristé zničit letadla kapalnými bombami maskovanými v lahvích s pitím. Přísná pravidla ohledně tekutin zřejmě ještě nějaký čas na světových letištích v platnosti zůstanou s ohledem na skutečnost, že zatím neexistuje spolehlivá metoda, která by v nich odhalila výbušninu nebo jinou rizikovou látku.

Tekutiny
Tekutiny