Petici autodopravců za obchvaty již podepsalo 800 lidí

Praha – Za dostavbu obchvatů bojují nejenom dotčená města a obce, ale také dopravci, kteří jimi musí projíždět. Profesní sdružení kamionových dopravců Česmad Bohemia připravilo petici, kterou během týdne podepsalo již 800 obyvatel nejpostiženějších míst. Kamiony při průjezdu městem hlučí a mohou být nebezpečné, navíc je pomalý průjezd zdržuje a motory spalují více nafty.

Česmad spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic považují za nejpostiženější česká města Vysoké Mýto, Planou nad Lužnicí a Lovosice. Všem jim mají ulevit plánované rychlostní silnice nebo dálnice, jejichž stavba se však z různých důvodů již léta odkládá.

„Posíláme politikům jasný vzkaz, že kamiony v ulicích měst jsou hloupost, kterou musí napravit co možná nejdříve,“ uvedl generální tajemník Česmadu Martin Špryňar. Petice míří na ministerstvo dopravy, do Poslanecké sněmovny a na sekretariáty politických stran. Své podpisy pod ní připojilo 148 občanů Vysokého Mýta, 317 občanů Plané nad Lužnicí a 315 občanů Lovosic.

Vysoké Mýto a Planá nad Lužnicí budou možná na své dálnice čekat ještě velmi dlouho. Ministr dopravy Gustáv Slamečka kvůli nedostatku peněz ve fondu dopravy představil tzv. krizový plán pro budování dálnic. Podle něj se řada staveb zpomalí či zastaví. Jednou z obětí může být právě R35 u Vysokého Mýta nebo jihočeská D3. Dobudování dálnice D8 u Lovosic zatím brání ekologické spory.