Linec má „počeštěné“ nádraží

Linec (Rakousko) – Hlášení, které posílá cestující na kolej, odkud odjíždí vlak do Českých Budějovic, zní v hornorakouském Linci i česky. Čeština se z amplionů ozývá před odjezdem šesti vlaků mířících přes Summerau do Česka a před příjezdem dalších šesti z Česka. Jedná se o výsledek spolupráce českobudějovického Krajského centra osobní dopravy ČD s lineckým centrem Rakouských spolkových drah (ÖBB).

„České hlášení usnadní orientaci našim turistům, kteří neumí tak dobře němčinu a v rušném provozu jedné z největších rakouských stanic by mohli přeslechnout důležité informace o odjezdu svého vlaku do Čech,“ uvedl ředitel jihočeského drážního krajského centra Pavel Kosmata.

Do Lince jezdí denně čtyři páry regionálních přeshraničních vlaků z Českých Budějovic, projíždějí jím také dva páry dálkových spojů z Prahy do Salcburku – Eurocity Jože Plečnik a noční rychlík Matthias Braun. V příštím roce zůstane tento počet zachován, přesto dojde ke dvěma omezením. Eurocity do Salcburku bude ukončeno právě v Linci, kde budou muset cestující přestoupit do jiného vlaku. Po roce provozu bude zrušen také noční přímý spěšný vlak z Lince do Prahy.