ÚOHS našel chyby v tendru ministerstva vnitra na základní registry

Praha - Chyby v zakázce ministerstva vnitra na takzvané základní registry našel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zákonné požadavky nesplňuje zadávací dokumentace v soutěži na informační systém základních registrů. Oficiální vyjádření antimonopolního úřadu se prý zatím nepodařilo získat, informaci však potvrdil ministr vnitra Martin Pecina. Podle něj ministerstvo chyby napraví, zatím odložilo termín odevzdání nabídek. Informuje o tom dnešní vydání deníku Mladá fronta Dnes.

Informační systém základních registrů má všechny databáze propojit

„Dle mých informací jsme dostali dopis s připomínkami, ale výběrové řízení lze opravit. Budeme postupovat dle výhrad ÚOHS,“ napsal listu ministr Pecina v textové zprávě. Resort měl dopis od antimonopolního úřadu obdržet tento týden.

Čtyři základní registry mají od července 2010 nahradit systém nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Informační systém základních registrů má všechny databáze propojit a zpřístupnit oprávněným uživatelům. Ministerstvo vnitra letos v září vypsalo tři veřejné zakázky na implementaci informačního systému základních registrů, na registr práv a povinností a na registr obyvatel. Zadávací dokumentace se vypracovávala ještě za bývalého ministra Ivana Langera (ODS). Předpokládaná cena zakázek se odhaduje na 1,27 miliardy korun a chyby v zadání má nejméně jeden z tendrů.

Původně měli uchazeči podávat nabídky do úterý 3. listopadu, podle listu však v pátek ministerstvo vnitra rozeslalo zájemcům dopis, ve kterém odložilo termín odevzdání nabídek na 29. leden 2010. Zatím se neví, zda resort změní termíny i zadání také u další časti registrů, podle zdroje listu je to prý však nutné.

Cílem projektu je zjednodušit, zrychlit a zlevnit výkon veřejné správy v ČR. Úřady mají potřebné informace čerpat z registru obyvatel, registru osob (firem a úřadů), registru územní identifikace, adres a nemovitostí a registru práv a povinností úřadů, firem i občanů.