Obchvat České Bělé bude dokončen v termínu

Česká Bělá (Havlíčkobrodsko) - Výstavba obchvatu u České Bělé na Havlíčkobrodsku je v mírném skluzu, termín dokončení v říjnu příštího roku však nebude ohrožen. Podle ředitelky jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařové na stavbě skončily zemní práce a činnost se teď soustředila na vznik mostního objektu. Financování stavby s nákladem kolem půl miliardy korun podle Tesařové není ohroženo.

Evropská dotace uhradí 85 procent stavby. „Kvůli současným úsporným opatřením mají jistý přísun financí pouze probíhající stavby dotované unií. Na Vysočině se to týká obchvatů u České Bělé a u Moravských Budějovic na Třebíčsku,“ řekla Tesařová.

Obchvat České Bělé se na silnici I/34 buduje od loňského jara. Městys bude k obchvatu připojen třemi křižovatkami, z nichž jedna bude mimoúrovňová. Podle starosty Václava Jaroše je provoz v obci s přibližně tisícovkou obyvatel už neúnosný. Silnice I/34 prochází centrem městyse, má zatáčky a prudké stoupání. „Jakmile napadne trochu sněhu, váznou tu kamiony,“ řekl Jaroš. Během jedné hodiny se podle něj dá na silnici napočítat i 800 aut. Po zprovoznění obchvatu se obyvatelé zbaví nadměrného hluku a exhalací. O část zákazníků možná přijdou obchodníci.

Silnice I/34 vede z Českých Budějovic přes Havlíčkův Brod až do Svitav. Na Vysočině je páteřní komunikací pro dopravu proudící ve směru od východu na západ.