Kauza OKD možná končí - státní zástupce se nesmí odvolat

Praha - Státní zástupce Karel Kalda, zabývající se léta případem údajného tunelování těžařské firmy OKD, dostal od svého nadřízeného pokyn neodvolávat se proti osvobozujícímu rozsudku pro obžalované „uhlobarony“. Informaci dnes uvedl server Týden.cz. Soud v Hradci Králové v červnu letošního roku zprostil viny všechny tři obžalované, a to bývalé majitele dolů Viktora Koláčka a Petra Otavu i někdejšího místopředsedu představenstva dolů Jana Przybylu. Žaloba se týkala zneužívání informací v obchodním styku. Obžalovaní pro sebe a svoji firmu Karbon Invest údajně získali na úkor OKD a Českomoravských dolů (ČMD) majetkový prospěch kolem 2,1 miliardy korun. Všichni tři jakoukoli vinu odmítli.

Státní zástupce navrhoval Koláčkovi s Otavou trest kolem osmi let vězení, Przybylovi pak pouze tři roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Státní zástupce Kalda z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci se chystal proti osvobozujícímu rozsudku odvolat. Podle Týdne mu ovšem náměstek VSZ Martin Suchý v polovině září sdělil, že se zastupitelství odvolávat nehodlá.

Pokyn tohoto typu nadřízený žalobce vydat může, ale ve složitých hospodářských kauzách je to velmi neobvyklé. Suchý se brání obvinění, že by za tímto rozhodnutím stály zájmy Viktora Koláčka. Prostřednictvím mluvčí poskytl vyjádření, že jeho zásah byl zcela standardní a nebylo proč se odvolávat.

Kauza je ovšem doprovázena zásahy od samého počátku. Například v roce 2004 rozhodl senát Nejvyššího soudu, že případ bude kvůli možné podjatosti řešit soud v Hradci Králové, nikoli v Ostravě. Stíhání bylo na jaře 2007 soudem v Hradci zastaveno, jelikož prý nebyla naplněna skutková podstata žalovaných trestných činů. Proti rozhodnutí se však odvolalo VSZ v Olomouci a z jeho podnětu Vrchní soud v Praze loni v září usnesení hradeckého soudu částečně zrušil a nařídil věc opětovně projednat. Výsledkem je zprošťující rozsudek nad uhlobarony, které tentokrát nadřízený soud nemá možnost přezkoumat.