Kvůli Dušičkám se očekává zvýšený provoz na silnicích

Praha - Motoristé se dnes a zítra musejí připravit na zvýšený provoz na silnicích nejen v České republice, ale i v dalších evropských státech. A to v souvislosti se svátkem Všech svatých a Památkou zesnulých či lidově Dušičkami, které připadají na pondělí. Lidé v tuto dobu tradičně cestují na hřbitovy, aby uctili památku svých zemřelých. V sousedním Německu dopravu patrně zkomplikují i podzimní prázdniny, které právě začínají studentům v Bavorsku a končí v pěti spolkových státech, a to v Bádensku-Württembersku, Sársku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Berlíně a Braniborsku.

V Rakousku předpovídá rakouský autoklub ÖAMTC dopravní zácpy na dálnici A14 ve Vorarlbersku od 17:00 do 20:00 v úseku mezi městy Donnbirn/Nord a Hörbranz-Lochau a na silnici L202 mezi Höchst a Hard.

Řidiči by neměli také zapomenout na to, že se od 1. listopadu musí v Rakousku jezdit se zimní výbavou. Povinné jsou zimní pneumatiky a v některých místech sněhové řetězy. Kdo za zimního počasí pojede bez zimních pneumatik, tomu hrozí pokuta 35 eur (nyní asi 920 Kč). Pokud by však při jízdě ohrožoval další řidiče či chodce, mohl by dostat pokutu až 5000 eur (asi 131 500 Kč). Policie mu navíc může zakázat pokračovat v jízdě.

Povinné zimní pneumatiky jsou ode dneška i na některých vyznačených úsecích v Česku. Za porušení povinnosti hrozí řidičům nejen nehoda, ale i ztráta jednoho bodu a pokuta v blokovém řízení až 2000 korun.

Na slovenských silnicích začal první větší nápor již ve čtvrtek. Během víkendu by řidičům měli na příjezdových cestách ke hřbitovům a na přilehlých parkovištích pomáhat policisté, kteří budou v případě potřeby usměrňovat dopravu.

Na zvýšený provoz na silnicích je třeba se připravit v souvislosti se svátkem Všech svatých také v tradičně katolickém Polsku, kde celé rodiny vyrážejí na hřbitovy zapálit svíčky a pomodlit se u hrobů za zesnulé příbuzné. Motoristé by měli počítat s tím, že zejména ve městech v okolí hřbitovů mohou platit různá dopravní omezení, například snížená rychlost, zákazy vjezdu nebo jednosměrný provoz.