Rybáři zřejmě dostanou kompenzace za jihočeské ptačí oblasti

České Budějovice - Česko už má všechny ptačí oblasti Natura. Ministerstvo životního prostředí dodrželo slib, který dalo v roce 2003 Evropské komisi, a po pěti letech sporů vyhlásilo ochrannou zónu na posledních dvou lokalitách v jižních Čechách. Rybáři to ale nechápou. Tvrdí, že kvůli omezení hospodaření v okolí rybníků Bezdrev, Munický nebo Dehtář teď budou muset propouštět.

Právě rybníky se staly předmětem ostrého sporu mezi ministerstvy životního prostředí a zemědělství. Ochranáři chtěli zařadit poměrně známé nádrže do soustavy Natura, protistrana hájila jejich vlastníky. Ještě v polovině roku to vypadalo, že se spor potáhne do nekonečna. Jenže, jak se ukázalo, ministři neměli příliš na vybranou. Evropská komise už zahájila proti České republice enseignement, tedy hrozbu soudního řízení. Rozsudek by mohl znamenat v horším případě velké finanční sankce.

Vláda se nakonec přiklonila na stranu ekologů, podvolila se komisi a rozhodla o ochraně významných populací ptáků jako kvakoš noční, rybák obecný či slavík modráček. Rybníkáři a rybáři to však považují za hrozbu pro své podnikání. Podle úřadů však budou muset být pouze ohleduplní k ptákům a režim se změní jen minimálně. Rybáři ale varují – pokud budou výlovy probíhat v režimu chráněných oblastí Natura, ekonomické ztráty půjdou do milionů.

Vláda nakonec přislíbila za případné finanční ztráty na rybách hradit určité kompenzace. Její rozhodnutí ale každopádně platí a s výjimkou možných sporů o kompenzace je patrně tečkou za řadou dohadů o ptačích oblastech. Spolu s Českobudějovickými rybníky a Dehtářem je jich v Česku 41. S dalšími už úřady nepočítají.