Jízdenky do zahraničí prodávají ČD o tisíce dráž než cizí dopravci

Praha - Nákup jízdenky u Českých drah (ČD) se může cestujícím do zahraničí výrazně prodražit. Dráhy často nabízejí mnohem dražší jízdenky, než jaké lze na stejný vlak koupit v okolních zemích. Tuzemský dopravce se brání tím, že nemůže prodávat tzv. akční nabídky jiných společností. Praxe je taková, že cestující, který přijde k pokladně ČD například pro lístek z Prahy do některého z německých měst, může zaplatit i o dvě tisícovky navíc oproti nákupu stejného lístku například na německých internetových stránkách.

Všechny společnosti se sice řídí jednotným mezinárodním tarifem, ale většina dopravců jeho vysoké ceny snižuje výraznými slevovými nabídkami. Problém ale je, že se v Česku o těch zahraničních od zaměstnanců Českých drah cestující nedozví, a tak platí plnou sazbu i tam, kde lze výrazně ušetřit.

Například spoj Berlín - Praha - Vídeň by u ČD stál 3051 korun a u německých Deutsche Bahn (DB), kde teď můžete využít tarif Euro-speciál, 39 euro (1029 korun). Na jednom lístku je tak po přepočtu cen rozdíl přes dva tisíce korun.

„Je to podobné, jako když si můžete koupit nějaké zboží pouze u jednoho obchodního řetězce za danou cenu, jiný řetězec nabídne jinou cenu,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Podle Štáhlavského je to jejich nabídka pro německou klientelu nebo zákazníky, kteří cestují z Německa. „Stejně jako DB nenabízí naše jízdenky, v Rakousku se nikde nedozvíte o tom, že můžete cestovat z Prahy do Vídně za 19 euro,“ doplnil Štáhlavský.

Pro mezinárodní dopravu mají ČD pouze jedinou tzv. akční nabídku eTiket a nabízí lístky mezi 19 až 29 euro. Ve srovnání s podobnými produkty Německých drah však lze s touto službou cestovat pouze do velmi omezeného množství vybraných destinací. Od června do srpna dráhy prodaly přes internetový obchod či telefonicky celkem 13 tisíc eTiketů.

Podle zjištění České televize tento internetový produkt tuzemští železniční prodejci v pokladnách či v call centru Českých drah zákazníkům často ani nenabízejí. Cestující tak opět zaplatí plnou základní a výrazně dražší cenu.