Vláda bude opět projednávat otázku zrušení KSČM

Praha – Vláda se v listopadu vrátí k ožehavé otázce, zda zrušit či nezrušit KSČM. Posouzení ústavnosti KSČM Nejvyšším správním soudem požadují někteří senátoři, podle kterých komunisté směřují ve svém programu k potlačování lidských práv a ohrožují demokracii. V materiálech KSČM prý našli celkem 76 výroků, které mají protizákonnost strany dokazovat. Ministerstvo vnitra si na případné podání žádosti nechalo vypracovat dva posudky, z nichž první je zamítavý a druhý doporučuje činnost strany pozastavit. Celkové rozpuštění strany se ale neočekává.

Na prvním posudku se podílela vedoucí katedry politologie VŠE Vladimíra Dvořáková. Tvrdí v něm, že zrušení strany není oprávněné. „Zakázat dvacet let po změně systému KSČM, která ve volbách pravidelně získává více než 13 % hlasů, by bylo spíše dokladem slabosti demokracie,“ míní Dvořáková.

S odvoláváním se na hlasy ve volbách nesouhlasí jeden z navrhovatelů zrušení KSČM senátor Jaromír Štětina: „Český řád nezná žádný pardon jen kvůli velikosti subjektu, který se dopouští trestné činnosti, protože bychom mohli pak doslova pardonovat všechny vrahy nad dva metry jen proto, že měří více než ostatní.“ Předseda KSČM Vojtěch Filip vidí situaci přesně naopak: „Nejen zákon o politických stranách legitimizoval KSČM, ale právě volby, které proběhly od roku 1990.“

Nezrušit, ale dočasně pozastavit

Druhý posudek ministerstva doporučuje činnost komunistů pozastavit, dokud nepřestanou porušovat zákony, alespoň to by od Nejvyššího správního soudu chtěli středopravicoví senátoři. Návrh ovšem může předložit jen kabinet a ten by podle nich měl navrhnout dvě podmínky. „KSČM by se měla vzdát násilí odmítnutím marxismu a leninismu a vzdát se ve svém názvu slova komunismus,“ zdůraznil Štětina.

Předseda KSČM nevěří, že by vláda takový návrh podala, ale i kdyby ano, tak se toho strana nijak neobává, řekl Filip v rozhovoru pro Českou televizi. Ministerstvo vnitra zatím nechce záležitost komentovat, neboť podle jeho mluvčího Vladimíra Řepky se během několika týdnů uskuteční schůzka senátorů s premiérem a ministrem Pecinou, kteří budou o problematice jednat. Rozhodnutí vlády, jestli se kvůli KSČM obrátit na Nejvyšší správní soud či ne, by mohlo padnout již do konce listopadu.

Heslo KSČM
Heslo KSČM