Říjen byl na silnicích zatím nejtragičtějším měsícem roku

Praha - Podle předběžných údajů si říjnové havárie už vyžádaly v Česku 103 lidských životů, říjen se tak stal z hlediska dopravní nehodovosti zatím nejtragičtějším měsícem letošního roku. Podle aktuální policejní statistiky za uplynulou sobotu zahynulo na silnicích pět osob. Policie upozorňuje na to, že konečné číslo může být i vyšší, denní statistiky totiž nemusejí zahrnovat všechny oběti.

Do nepříznivé říjnové statistiky se zapsal také sobotní střet osobního auta s chodcem u Lažan na Blanensku, který na místě zemřel. Po nehodě na rychlostní silnici mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou zahynul v sobotu i starší pár. Sedmdesátiletá spolujezdkyně zemřela na místě, řidič těžkým zraněním podlehl odpoledne v olomoucké nemocnici. Při střetu s osobním autem zemřeli v sobotu večer v Třinci na Frýdecko-Místecku také dva chodci.

Tragickou nehodu osobního a nákladního auta nepřežil v pátek 30. října u Boletic na Českokrumlovsku také třicetiletý řidič. Mezi velice tragické říjnové havárie se zařadila i úterní srážka řidiče s uvolněným vozíkem mezi Uherským Brodem a Polichnem na Uherskohradišťsku. Kovové traverzy z uvolněného vozíku na místě zabily staršího muže a zranily jeho manželku.

V říjnu policejní statistiky zaznamenaly celkem šest dní, kdy na silnicích zahynulo šest osob. Ve třech případech se jednalo o sobotu, ve dvou o pondělí. Jen čtyři říjnové dny se obešly bez obětí na životech. Nejvíce dopravních nehod se stalo v pátek 16. října, podle statistik jich bylo 337, zemřelo při nich pět lidí.

„Roli hrají samozřejmě snížené povětrnostní podmínky a zhoršená viditelnost. Je tam řada dopravních nehod, kdy řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky,“ řekl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Nejvíc lidí dosud letos zahynulo v červnu, kdy policie napočítala 81 obětí na životech. Loni v říjnu zemřelo na silnicích 77 lidí, předloni to bylo 96 lidí. Vůbec nejtragičtějším dnem se letos stala neděle 17. května, kdy havárie zaplatilo životem devět lidí.

Počet mrtvých při nehodách v roce 2009
Zdroj: Policie ČR
Autor: ČT24