Štěch: Lisabonskou výjimku možná poženeme k soudu

Praha - Českomoravský odborový svaz možná napadne jednání české vlády ve věci výjimky z Lisabonské smlouvy u Ústavního soudu. Ratifikaci dokumentu ale narušit nechce. Stížnost nejprve zváží, podá ji však nejdřív za tři roky. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl předseda odborů Milan Štěch. Podle něj jednal kabinet a prezident v rozporu s českým ústavním pořádkem. Lisabonskou smlouvu totiž ještě před prosazením výjimky schválily obě komory parlamentu.

„Obě komory parlamentu ústavní většinou schválily znění Lisabonské smlouvy a pan prezident a vláda se zavázali k něčemu, co tomuto usnesení odporuje. Zakládá to jasný právní zmatek, který budeme muset řešit. Pokud se ukáže, že je možné se obrátit na Ústavní soud, tak toho využijeme,“ řekl Štěch.

Podle vicepremiéra a ministra obrany Martina Bartáka ale vláda nic špatně neudělala. „Jestliže chceme, aby byl Lisabon schválený, tak jsme pro to udělali vše, a to za přispění všech politických stran včetně ČSSD,“ dodal.

Podle odborů a sociálních demokratů dojednaná výjimka omezuje sociální jistoty českých občanů. Podle odborářů se tak lidé stávají občany druhé kategorie. „Prezident za tři roky končí, bude tu jistě nová vláda, než je dnešní a my využijeme tohoto prostředí k tomu, abychom nás dostali do pozice, která bude shodná se všemi zeměmi v rámci EU,“ dodal předseda odborů s tím, že není důvod, aby měli obyvatelé ČR horší pozici než občané v Německu, Rakousku či v pobaltských zemích.

Na výjimce z Listiny základních práv EU, kterou požadoval prezident Václav Klaus, se dohodl ve čtvrtek summit EU. Dojednání výjimky si dal Klaus jako podmínku k podpisu Lisabonské smlouvy a požadavky České republiky byly jedním z hlavních témat schůzky. „Klausova výjimka“ bude začleněna při přijímání dalšího státu do Evropské unie.