Barták: Vláda musí mít vliv na výběr dodavatele pro Temelín

Praha - Vláda jako většinový majitel ČEZ musí mít podle vicepremiéra Martina Bartáka enormní vliv na rozhodování firmy při výběru dodavatele na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a výstavbu dalších tří bloků v ČR a na Slovensku. Vláda do tohoto procesu v dohledné době velmi výrazně vstoupí. Oficiálně jsou zatím známí tři uchazeči, podle Bartáka dorazily desítky nabídek.

Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun. „Vláda je povinna zajistit svým občanům dostatek zdrojů (energie), zajistit jejich bezpečnost, a to i v oblasti energetiky,“ zdůvodnil Barták postup vlády.

„Po poradě s panem premiérem Fischerem jsme konstatovali, že role vlády v tomto rozhodování musí být mnohem větší a vláda do tohoto procesu v dohledné době velmi výrazně vstoupí,“ prohlásil Barták.

Vyhodnocování nabídek má trvat do 1. ledna příštího roku. Do té doby je podle něj mnoho příležitostí, aby vláda „zvýšila svůj vliv v této oblasti“. Nechtěl ale komentovat, zda by měla vláda mít právo vetovat vítěze soutěže.

Jména kandidátů ČEZ nechce zveřejnit. Podle mluvčího firmy Ladislava Kříže by to ohrozilo průběh veřejné zakázky. Svou účast potvrdil ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress. Zájem má také francouzská Areva a americký Westinghouse.