Ministerstvo obrany chce koupit ruční zbraně od české firmy

Praha - Ministerstvo obrany by podle svého šéfa Martina Bartáka dalo přednost nákupu ručních zbraní u české firmy než u zahraniční. Ministerstvo vypíše výběrové řízení a osloví přednostně české firmy, dodal. „Francouzský voják má francouzské zbraně, anglický má svou techniku, ve které se přepravuje. Musíme se vymezit a oslovit převážně české značky,“ uvedl ministr obrany, jenž bude o plánovaném postupu informovat vládu a čekat na jasnou deklaraci podpory od politiků.

Zájem o zakázku už projevila společnost Česká zbrojovka. Ministerstvu nabídla zbraňový komplet CZ 805, který lze přestavět do konfigurace útočná puška, lehký kulomet nebo lehká odstřelovačská puška.

Armáda vyměňuje zastaralou techniku už nyní. Před několika týdny oficiálně převzala do výzbroje prvních 17 kolových obrněných transportérů Pandur II. Vojáci chtějí celkem 72 obrněnců v základní verzi pro pěší jednotky, 11 velitelských transportérů, 16 pandurů ve dvou variantách verze průzkumné a po čtyřech vozidlech ve zdravotnické a ženijní úpravě. Součástí smlouvy o dodávce transportérů jsou i offsetové programy. Cena zakázky včetně logistiky a výcviku je i s daní 14,4 miliardy korun. Poslední transportér získá armáda v roce 2013.


Rozpočet ministerstva obrany bude pro příští rok snížen o 10,6 miliardy korun. Proto resort do konce letošního roku zruší celkem 4500 tabulkových míst. Propouštění se dotýká vojáků i civilních zaměstnanců.

Obrněný transportér Pandur na veletrhu IDET
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24