Kauzu pronájmu lázeňských domů prověřuje protikorupční policie

Praha - Údajně nevýhodný pronájem lázeňských domů ministerstva vnitra prověřuje protikorupční policie. Informuje o tom dnešní vydání deníku Právo. Okolnostmi pronájmu, který sjednalo ministerstvo ještě pod vedením Ivana Langera (ODS), se zabývají i kontroloři ministerstva financí. Podle auditu, který si nechalo vnitro zpracovat na popud nynějšího šéfa resortu Peciny, může stát za celou dobu pronájmu přijít až o 100 milionů korun.

Na podezřelý výběr nového provozovatele lázeňských domů v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Luhačovicích a Františkových Lázních upozornil ministr vnitra Martin Pecina nedlouho po svém nástupu. Ministr považuje pronájem za nevýhodný a v jeho souvislosti uvažuje dokonce o korupci. Pecinův předchůdce ve funkci ministra Langer naopak pronájem hájí s tím, že bude pro stát výhodný.

Podle Langera audit pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu budov. Ministerstvo podle něj za celou dobu pronájmu ušetří až 450 milionů korun. Langer rovněž připomíná, že nájemní smlouvu schválilo i ministerstvo financí a bez jeho souhlasu by nebylo možné ji podepsat.

Lázeňské domy, které hasiči a policisté využívají k rekreaci, získala firma Temperano do pronájmu loni za 23,7 milionu korun ročně. Smlouvu uzavřela na 20 let. Cena nájmu je podle auditu 2,6krát nižší oproti tržní ceně nájmů nemovitostí.