Kocáb ve vládě s berličkou pro nadace uspěl

Praha - Vláda dnes schválila návrh novely zákona o nadacích a nadačních fondech, který předložil ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Novela má zjednodušit činnost nadací či čerpání peněz. Nahrazuje současnou úpravu, která už je podle vlády zastaralá. Premiér Jan Fischer nicméně řekl, že návrh nepřináší revoluční změnu. Vláda také nesouhlasí s poslaneckým návrhem na omezení vztahů mezi zdravotními pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. Podle premiéra Jana Fischera měl poslanecký návrh řadu systémových chyb.

Novela má zvýšit rozsah aktivit, jimiž se nadace a fondy mohou zabývat. Nová úprava také zjednodušuje zánik nadačních fondů a jejich slučování, pokud nemají dostatečný majetek k plnění účelu, kvůli němuž byly založeny.

Novela zákona by měla nadacím usnadnit čerpání dotací tak, aby je dostávaly vždy v prvním čtvrtletí rozpočtového roku. Dotace by také měly být poskytovány především těm nadacím, které se zaregistrují v rejstříku veřejné správy. To by je mělo k registraci více motivovat.Současný zákon o nadacích je starý 12 let a dosud nebyl výrazně novelizován. Návrh, který dnes schválila vláda, začala zpracovávat už Kocábova předchůdkyně Džamila Stehlíková.

Pojišťovny by neměly být spojeny se zařízeními

Podle novely, pod kterou jsou podepsáni poslanci KDU-ČSL a sociální demokrat Jaroslav Krákora, by zdravotní pojišťovny neměly být svázány se zdravotnickými zařízeními. Dohody mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními by se také posuzovaly z hlediska ochrany hospodářské soutěže. Novela dále vymezuje okruh lidí, kteří by nesměli kvůli střetu zájmu být v určitých pozicích v pojišťovnách.