Zimní pneumatiky už jsou povinné, policie je zatím nekontroluje

Jihlava – Zimní pneumatiky jsou nyní na dálnici D1 povinností a zůstane to tak až do března. Letos platí značka zimní výbava od 66. kilometru (exit Loket) po 162. kilometr (exit Velká Bíteš). Silničáři značky zatím instalují a policie dosud nekontroluje, zda řidiči skutečně mají auto vybavené na zimu. Policisté na Vysočině prozatím ani nechystají žádné speciální akce, při nichž by se soustředili výhradně na použití správných pneumatik.

„Znamenalo by to dopravněbezpečnostní riziko, a to z toho důvodu, že by kamiony ze strachu z kontroly mohly sjíždět mimo dálniční těleso na komunikaci nižšího řádu, kde by mohly způsobit významné dopravní komplikace,“ upozornil šéf jihlavské dopravní policie Petr Halán.

Řidiči kamionů zdůvodňují eventuální nesplnění požadavků kladených na ně v úseku s povinnou zimní výbavou tím, že vhodné pneumatiky nejsou dobře

Zimní výbava

Dopravní značka C15 Zimní výbava a značka C15b Zimní výbava – konec stanoví, resp. ruší povinnost řidičů mít na autě:

  • lehčím než 3,5 tuny pneumatiky s dezénem o minimální hloubce 4 milimetry, a to na všech kolech

  • těžším než 3,5 tuny pneumatiky s dezénem o minimální hloubce 6 milimetrů, a to pouze na hnacích kolech

  • pneumatika musí mít na bočnici označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS či terénní pneumatiky

dostupné. Vyrábějí se v severských zemích a právě tam jsou nejlépe k sehnání. Kdo ale pneumatiky minimálně s šestimilimetrovým dezénem na kamionu nemá, může se dočkat nepříjemných následků. „Jednak pakliže takový řidič způsobí dopravní nehodu, je mu to přičteno – v negativním slova smyslu – a jednak při namátkových kontrolách tyto řidiče trestáme. Horní hranice blokové pokuty je dva tisíce korun a správní úřad potom uděluje i body. V tomto případě se jedná o jeden bod,“ shrnul Petr Halán, co hrozí řidičům, kteří nemají zimní pneumatiky.

Policie chce, aby byly zimní pneumatiky povinné celoplošně, a příští rok se možná dočká. „Bude-li celoplošné zavedení, budeme kontrolovat už ne pouze namátkově, ale provedeme i speciální akce – a ne pouze na dálničním tělese, ale zejména na komunikacích nižších tříd,“ upozornil Halán.