Uzavřené zlonické muzeum je k vidění na internetu

Zlonice – Železniční muzeum ve Zlonicích, které kvůli finančním problémům nebude příští rok v pravidelném provozu, je možné návštívit alespoň virtuálně. Muzeum spustilo vlastní kanál na Youtube, kde návštěvníci naleznou zatím čtyři videa dokumentující dějiny i exponáty železniční sbírky. Zlonické muzeum se po skončení letošní sezony přestěhovalo ze svého dosavadního sídla ve staré výtopně na nádraží do sídla prvorepublikového politika Jana Malypetra. Tam si budou moci návštěvníci prohlédnout exponáty příští rok v dubnu, ale potom se muzeum na neurčitou dobu zase uzavře.

Do zlonického muzea, které vzniklo v roce 1997, jezdí z Prahy každoročně v dubnu historický vlak vedený parní lokomotivou. Návštěvníci si ale jeho sbírky mohli přijet prohlédnout i řádnými vlaky každou sobotu od května do září. Že návštěvníků nebylo málo, může dokumentovat i fakt, že novou videoprezentaci železniční expozice navštívilo za prvních sedm dní provozu 1 200 diváků, většinou na základě doporučení serverů zaměřených na tematiku železnice. Muzeum na stránky průběžně doplňuje další videa. „Velmi si vážíme našich příznivců i zákazníků. V době, kdy řešíme ekonomické těžkosti bránící pravidelným prohlídkám, je chceme navštěvovat přímo v teple jejich domovů,“ uvedl člen výboru sdružení Jiří Hagenštoc.

Stěhování muzea do areálu z roku 1848 je pro jeho provozovatele nákladné. Dosud do nákupu areálu a stavby muzea investovali tři miliony korun. Další čtyři až pět milionů korun jsou ještě třeba na dokončení nejnutnějších oprav. Peníze sdružení získává zejména od sponzorů z řad fyzických osob, příspěvek dostalo také od městysu Zlonice.

Zlonické muzeum představuje návštěvníkům meziválečné nákladní vozy a především jedinečnou sbírku železničních vozidel používaných v cukrovarech. Celkem zahrnuje sbírkový fond zhruba 200 exponátů a souborů.