Senátoři doručili Ústavnímu soudu další doplnění své stížnosti na Lisabon

Brno – Skupina senátorů doručila v pátek na Ústavní soud další doplnění svého návrhu. Senátoři přitom čelili kritice už za druhé doplnění, které předložili minulý týden při veřejném jednání. Předseda soudu Pavel Rychetský to tehdy označil za náznak obstrukčního jednání. Úterní vynesení rozsudku to ale zřejmě neovlivní, i když jde podle sekretáře soudu Tomáše Langáška o velmi nestandardní postup. ČT24 vám zítřejší jednání Ústavního soudu nabídne v přímém přenosu od 9:00.

Zástupce skupiny senátorů Jiří Oberfalzer (ODS) kritiku za opakovaná doplnění návrhu odmítá, je to prý jejich právo. Další procesní kroky však prý senátoři nechystají, nyní již jen počkají na výsledek řízení. „Vyčerpali jsme tím možnosti obrany před českým Ústavním soudem,“ uvedl Oberfalzer.

Skupina senátorů prý soudce žádá, aby se rozhodovali ne podle eurokonformního, ale podle autentického výkladu ústavy. I toto doplnění ale zřejmě nebude odpůrcům Lisabonské smlouvy příliš platné. Při jednání minulý týden už totiž skončilo dokazování i závěrečné přednesy. Navíc už při prvním přezkoumávání smlouvy nenašli soudci žádný rozpor s ústavou. Proto je podle většiny odborníků pravděpodobné, že soud napodruhé rozhodne obdobně. Soudci minulý týden při jednání nepoložili zástupcům skupiny senátorů ani jeden dotaz. 

Česko je poslední zemí unie, která reformní smlouvu zatím neratifikovala. Ukončení řízení před Ústavním soudem je poslední podmínkou pro podpis prezidenta Václava Klause, jenž kvůli výhradám k Lisabonu prosadil pro Česko výjimku z Listiny základních práv EU.

Média také minulý týden informovala o tom, že senátoři zvažují další stížnost k Ústavnímu soudu, tentokrát proti procesnímu postupu soudu. Oberfalzer to ale dnes označil za nedorozumění, žádná taková stížnost se prý nechystá. Zvažuje však, že postup soudu s kolegy napadne u evropských soudů.