Registr dárců kostní dřeně shání mladé muže - spolupracuje proto s policií

Praha - Oslovit zdravé muže z celého Česka, kteří jsou ochotni zachránit lidský život - to je hlavní cíl společné kampaně, kterou s policií zahájil Český národní registr dárců kostní dřeně. Jejich spolupráce odstartovala už v první polovině roku v západočeském regionu, dnes do registru přidalo svůj vzorek deset policistů v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Český národní registr dárců kostní dřeně provedl za 17 let své existence už 660 nepříbuzenských transplantací, které pacientům zachránily život – a to jak v Česku, tak v zahraničí. Právě nepříbuzenské transplantace tvoří v Česku víc než polovinu všech případů. Často je ale složité najít vhodného dárce.

Pracovníci registru proto chtějí zvýšit počet možných dárců, v databázi by mělo přibýt hlavně zdravých mužů ve věku do 35 let, kteří bývají jako dárci kostní dřeně nejvhodnější. Z toho důvodu začal registr spolupracovat s policií a chystá se i spolupráce s městskými policisty, sportovními kluby i dalšími institucemi.

Proč vstoupit do registru?

  • jediným způsobem léčby pacientů s poruchou krvetvorby (leukémie, anémie, jiné závažné choroby) je v některých případech transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce (kostní dřeň, kmenové buňky z periferní krve nebo pupečníková krev)
  • nemocnému je nutné transplantovat krvetvorné buňky co nejshodnějšího dárce a k tomu je třeba mít možnost výběru z co největšího počtu potenciálních dárců.

Podmínky pro vstup do registru

  • je Vám 18-35 let (evidovat v registru Vás budeme do 60 let věku, pokud nepožádáte o vyřazení nebo pokud nenastanou okolnosti, které by bránily případnému darování krvetvorných buněk)
  • jste zdravý/á (neměl/a jste infekční žloutenku, tuberkulózu, těžké astma, AIDS, závažná onemocnění krve, cév, srdce, chronické onemocnění vnitřních orgánů, cukrovku), neužíváte dlouhodobě některé léky a vážíte alespoň 50 kg
  • budete ochoten/na věnovat nám svůj čas a podstoupit několik vyšetření. 
  • jste ochoten/na pomoci pacientovi z ČR i odkudkoliv ze zahraničí