Budějovické gymnázium se s prasečí chřipkou vypořádalo

Praha - Počet nakažených virem tzv. prasečí chřipky v Česku roste, jen za poslední týden jich přibylo téměř čtyřicet. Polovina z nich byli studenti českobudějovického gymnázia, v karlovarské nemocnici leží ve vážném stavu dva muži. Pokud laboratoř nákazu potvrdí, půjde v tamním zařízení už o třetí událost, kdy chřipka způsobila závažné zdravotní problémy. Prvním případem byla jednatřicetiletá žena, která v nemocnici po krátké hospitalizaci zemřela. Situace na českobudějovickém gymnáziu je v současnosti stabilizovaná.

Nové případy tzv. prasečí chřipky se na jihočeském gymnáziu již nevyskytly. Výuka probíhá standardně bez jakýchkoli omezení, někteří studenti nakažení novým typem chřipky se již také pomalu vracejí do svých lavic. Inkubační doba nemoci skončila o víkendu a podle hygieniků by již nemocných nemělo přibývat. Choroba probíhala u všech studentů velmi mírně.

Nakažení studenti se účastnili zájezdu do partnerské školy v bavorském Chamu. Po návratu do České republiky poslal ředitel všechny domů a dal jim dva dny volna, do kontaktu s ostatními gymnazisty se proto nikdo z nich nedostal. Studijní cesty škola rušit nehodlá. Naopak, ještě před Vánocemi se studenti chystají do Gruzie.

0Ředitel českobudějovického gymnázia Jaroslav Pustina:

„Případů chřipky stále ubývá, tudíž jsme nemuseli přijímat žádná další opatření.“

Zdravotní stav dvou pacientů, kteří jsou v karlovarské nemocnici s chřipkou, zůstává vážný, i když stabilizovaný. První muž v nemocnici leží dva týdny, u druhého pacienta, přijatého v pátek, má dnes Národní referenční laboratoř potvrdit, zda je důvodem jeho nemoci virus prasečí chřipky.