Benda uznal nedostatky své rigorózní práce, chce ji dodělat

Praha - Poslanec ODS a předseda sněmovního ústavněprávního výboru Marek Benda uznal, že jeho doktorská práce na plzeňské právnické fakultě nesplnila rozsahové formální požadavky. Požádal vedení fakulty o obnovení svého rigorózního řízení, čímž by získal možnost svůj absolventský skript dopracovat a znovu obhájit. Na problémy s Bendovým doktorským studiem upozornila v neděli Česká televize. Nově zvolený děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil řekl, že dosud nebyl nikdy takový postup zvolen. Proto požádal právníky, aby se Bendovou žádostí zabývali. Není jisté, jestli je právě možné jednou nabytý titul znovu obhájit. O Bendově osudu ale nerozhodne právnická fakulta, nýbrž speciální komise, kterou dnes ustanovil rektor ZČU Josef Průša.

„Plně uznávám, že jsem nepohlídal formální náležitosti, a práce tak nemá požadovaný počet znaků, respektive stránek. Věnoval jsem se její věcné kvalitě a nepohlídal si její délku, což samozřejmě nijak nesnižuje míru mé zodpovědnosti. Jsem připraven práci kdykoliv dopracovat a znovu obhájit,“ uvedl Benda v tiskovém prohlášení. Pokud jde o obsah, tedy téma restitucí, práce podle něj potřebnou kvalitu má.

Benda z čela výboru odejít nehodlá

Video Události, komentáře s Jiřím Pospíšilem
video

Události, komentáře s Jiřím Pospíšilem

Benda je členem ústavněprávního výboru s dvouletou přestávkou od roku 1992. Jeho předsedou se stal ještě jako nedostudovaný právník v roce 2006. Svou pozici měnit nehodlá. „Tohle je problém, který já jsem způsobil fakultě, nemá s politikou nic společného, nemá být řešen v politice,“ prohlásil. Ani Bendovi sněmovní kolegové po výměně předsedy výboru nevolají, i když přiznávají, že na důvěryhodnosti to nepřidá. Jeden z mála, kdo Bendu kritizuje, je místopředseda ústavněprávního výboru Stanislav Grospič (KSČM). „Musí tu odpovědnost vyvodit především on sám k sobě a k výkonu té funkce, a tím vlastně i ve vztahu ke kolegům,“ domnívá se. Bendovo odvolání ale komunisté navrhnout nemohou. Brání tomu povolební dohoda, že vedení výboru obsadí ODS, a ta po Bendovi odchod z jeho funkce chtít nebude.

Titul JUDr. získal Benda na plzeňské fakultě letos, magisterský v roce loňském, a to za stejnou práci. Jeho rigorózní práce byla podle ČT téměř o 50 stran kratší, než předepisují pravidla. Oponenty jeho práce byli bývalý proděkan Milan Kindl, který je jednou z ústředních tváří celé fakultní aféry, a jeho kolega z advokátní kanceláře.

Rektorát si posvítí i na Řápkovou

Nejasnosti panují také kolem absolventky plzeňských práv a primátorky Chomutova Ivany Řápkové (ODS). Podle Lidových novin získala zápočet z trestního práva rok před tím, než seminář absolvovala. „Paní Řápkovou začala o víkendu šetřit rektorská komise, která už má dílčí zjištění. Ty zná zatím pouze rektor. Překvapuje mě zvláště to, že mohla zápočet získat dříve, než seminář proběhl,“ řekl v Událostech, komentářích Pospíšil.

„Pokud se ukáže, že kdokoli z mých kolegů (z ODS) má titul neoprávněně a že právní cesta je jej odejmout, budu pro to, aby byl odejmut. Jsem tu (ve funkci děkana) pro to, abych škole pomohl. Přijde-li někdo o titul, je to jedině dobře. Padni komu padni. Rozhodovat ale bude rektor a univerzita,“ dodal Pospíšil.

Chomutovská primátorka Ivana Řápková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24