Antimonopolní úřad si posvítil na zakázky MS v Liberci

Brno - Městu Liberec hrozí od antimonopolního úřadu stotisícové až milionové pokuty v souvislosti s lyžařským mistrovstvím světa. Během kontroly se totiž objevily pochybnosti o vyhlašování některých veřejných zakázek a výběrových řízení. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s Libercem zahájil celkem 11 správních řízení. Cena dotyčných veřejných zakázek je zhruba 980 milionů korun.

„Kontroly probíhaly již od března, prošlo jimi 60 veřejných zakázek a 22 výběrových řízení na projektové práce,“ uvedl šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Antimonopolní úřad nalezl chyby například v zadávání zakázek pro stavební práce v areálech Ještěd a Vesec či v nákupu sněžných pásových vozidel.

„Trváme si na svém, že jsme nemohli postupovat jinak, dělali jsme to tak, aby to bylo transparentní,“ řekl liberecký primátor Jiří Kittner. U tak rozsáhlého projektu, čítajícího čtyři desítky tendrů trvajících 18 měsíců, je ale podle něj přirozené, že se nějaké chyby udělaly. Město s částí připomínek ÚOHS nesouhlasilo a podalo zhruba dvě desítky námitek, asi v osmi případech jim úřad vyhověl. Jednání o dalších výtkách a chybách bude pak podle primátora obsahem právě zahájených správních řízení.

„Jediné, co je sporné, je dělení zakázek. My říkáme, že jsme je nedělili účelově,“ podotkl primátor. Představy, že mělo město vyhlásit jednu nebo dvě veřejné zakázky jako celek, jsou podle něj spekulace. Rozhodnutí ÚOHS o zahájení správních řízení je poměrně obsáhlé, nyní je vedení města důkladně prostuduje. V případě zakázek a výběrových řízení vyhlášených Technickou univerzitou v Liberci zatím ÚOHS nerozhodl, zda správní řízení zahájí. Ve správním řízení hrozí zadavatelům obecně pokuta ve výši až pěti procent z celkového objemu zakázky.

Šampionát prošetřoval i NKÚ

Kontrola antimonopolního úřadu navázala na předchozí zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle závěrů NKÚ z letošního jara byly při přípravě šampionátu prohospodařeny desítky milionů korun. Kvůli postupu Liberce a Technické univerzity při přípravách podal NKÚ trestní oznámení na neznámého pachatele.

Lyžařský šampionát v Liberci vyšel daňové poplatníky na více než dvě miliardy korun. Jeho pořádání ale skončilo dluhy, které podle zářijových údajů převyšují 80 milionů korun. Kvůli nezaplaceným fakturám už několik firem a institucí podalo na pořadatele několik trestních oznámení. Občanské sdružení (organizační výbor) pořádající šampionát je nyní po právní i finanční stránce v likvidaci.

Lyžařský areál ve Vesci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24