Gott se stal čestným občanem Plzně

Plzeň - Sedmdesátiletý zpěvák Karel Gott, jehož před necelým týdnem vyznamenal státní medailí za zásluhy prezident Václav Klaus, se dnes stal čestným občanem svého rodného města - Plzně. Nejvyšší městské ocenění převzal od plzeňského primátora Pavla Rödla (ODS). Stejně jako udělení státního vyznamenání, i plzeňské ocenění se ne každému líbí.

Už při hlasování rady pro něj někteří představitelé vedení města ruku nezvedli, v zastupitelstvu pak návrh podpořilo 36 ze 49 lidí, šest bylo proti. Ostatní nehlasovali nebo se zdrželi hlasování. O udělení čestného občanství Gottovi se hovořilo už před několika lety, tehdy ale návrh neprošel.

Podle primátorovy náměstkyně Marcely Krejsové (ODS), která vyznamenání v souvislosti s letošními zpěvákovými sedmdesátinami navrhla, je Gott bezesporu momentálně nejznámější žijící plzeňský rodák. „Je legendou české hudební scény a současně je i jedním z nejznámějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby na světové scéně a jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí,“ zmínila Krejsová.

Plzeň je první město, kde Karel Gott získal čestné občanství. Za čistého Plzeňáka se přesto nepovažuje: „Byla by póza, kdybych říkal, že se cítím být Plzeňák. Tady jsem se narodil a moje vnitřní heslo je, že domov je tam, kde se se mnou dobře zachází. Také v Plzni,“ řekl. Přesto prý od plzeňského publika cítí asi intenzivnější ohlas.

Další čestní občané Plzně:

Jiří Trnka, Miroslav Horníček, Jiří Suchý, Miroslav Zikmund, Josef Skupa, Antonín Liška, Václav Havel nebo George Patton.

„Čestné občanství Plzně lze udělit osobě, jež se významnou měrou zasloužila zejména o rozvoj města, jeho vzhled, propagaci či pověst,“ uvádí se ve statutu města. Gott tak rozšířil řady politiků, vojenských hrdinů, přestavitelů kultury a veřejného života, kteří čestné občanství získali. Letos by měl ocenění získat zřejmě ještě plzeňský biskup František Radkovský, který letos stejně jako Gott oslavil 70. narozeniny.