Banky neumí zabránit opakovanému zneužití karet

Praha – Zneužití platební karty je podvod, který může potkat každého, a banky tomu neumí předcházet. Situace v Česku je však lepší než v ostatních evropských státech. Právě v zahraničí přišel o 5 tisíc korun Michal Pešek. Česká spořitelna mu sice peníze vrátí, ale opakovanému zneužití karty zabránit neumí.

Klient včera při výběru z bankomatu zjistil, že mu peníze na účtu chybí. Pracovníci spořitelny mu sdělili, že evidovali podezřelou transakci na účet do Vietnamu. Posléze mu řekli, že ke zkopírování karty došlo v dubnu na Kanárských ostrovech. „To si dobře pamatuji, chtěl jsem nakoupit nějaké dárečky pro příbuzné, tak jsem šel do obchodu duty free,“ řekl Pešek, který měl kartu během celé platby na očích.

„S těmito typy podvodů zkušenosti nemáme, to se u nás nestává,“ uvedla mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. „Mohlo se jednat o únik dat buď přímo ze systému toho obchodníka, kde klient kartou platil a nebo ze systému nějakého zpracovatele, která zpracovává transakce platebními kartami třeba i pro více obchodníků,“ vysvětlil člen Sdružení pro bankovní karty Karel Kadlčák.

Ke zneužítí platebních karet dochází v Česku mnohem méně, než v Evropě. Podle statistik kartových asociací je objem podvodů ve výši dvou setin procenta z celkového objemu transakci. Evropský průměr se přitom pohybuje někde kolem jedné desetiny procenta.