Dlouhý post eurokomisaře přijme, bude-li mu nabídnut

Praha - Mezinárodní poradce Vladimír Dlouhý by přijal místo českého eurokomisaře, kdyby tuto nabídku dostal od vlády. Řekl to v pořadu České televize Interview ČT24. Premiér Jan Fischer odpoledne oznámil, že pokud se politické strany tento týden neshodnou na společném kandidátovi, pokusí se vláda sama z pětice navržených vybrat českého eurokomisaře. Jeho jméno by mělo být známé během příštího týdne.

„Pokud nedojde k dohodě mezi stranami, tak jsem připraven o tom uvažovat,“ řekl Dlouhý o možnosti, že by se stal eurokomisařem. Tuto záležitost projednával s premiérem Fischerem při zakončování práce Národní ekonomické rady vlády (NERV), jejímž byl členem.

O svém angažování v Evropské komisi mluvil bývalý ministr průmyslu a obchodu i s Mirkem Topolánkem a se zástupcem sociálních demokratů. „Řekl jsem prostě: 'Jestli budete hledat náhradní řešení v okamžiku, kdy se nedohodnete, zapište si do hlavy moje jméno. Nic víc,'“ řekl Dlouhý. Zdůraznil také, že od žádného ze zástupců velkých stran neslyšel, že by se mohl stát náhradním kandidátem v případě odmítnutí toho hlavního.

Video Dlouhý je připraven být eurokomisařem
video

Dlouhý je připraven být eurokomisařem

Musíme bojovat o změnu EU zevnitř, vyzývá Dlouhý

Dlouhý v interview také podotknul, že ČR není v ideální pozici pro výběr významného portfolia, které by mělo větší váhu než ostatní. „Je to dáno i tím, že komisařů bude 27, což samo o sobě odráží administrativně-byrokratický problém,“ vysvětluje Dlouhý. Každý, kdo se uchází o post eurokomisaře, podle něj musí přijmout riziko, že nedostane silný resort. „Obzvláště když přichází z České republiky dnes,“ dodal.

Mandát komisaře je pětiletý, což je podle Dlouhého dostatečná doba, aby komisař i na méně významném portfoliu díky své dobré práci na sebe v Bruselu upozornil. „Může pak posílit pozici ČR v unii a také může přispět k tomu, jak se EU musí nutně změnit,“ zdůraznil Dlouhý možnosti budoucího komisaře.

V otázce Lisabonské smlouvy uvedl Dlouhý, že k tomuto dokumentu má mnoho výhrad a v lecčem souhlasí s postojem prezidenta Václava Klause, přesto je pro její schválení. „Na rozdíl od pana prezidenta se domnívám, že my musíme o změnu EU bojovat zevnitř,“ řekl.

ČSSD chce nadále Špidlu, ODS Vondru

ČSSD usiluje o obnovení mandátu současného komisaře Vladimíra Špidly, ODS prosazuje svého senátora a bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Dalšími kandidáty jsou Pavel Svoboda za KDU-ČSL, Vladimír Remek za KSČM a Jan Švejnar za SZ. Fischer dnes oznámil, že pokud se strany neshodnou na jednom kandidátovi, pokusí se vláda jedno z navržených jmen vybrat. Kdyby se ministři nedohodli, zřejmě by kabinet rozšířil okruh kandidátů.

Topolánek dnes uvedl, že ODS nemá důvod ustupovat od Vondrovy nominace. „Pokud tady má být základní politická kultura, tak po vyhraných volbách do Poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu má mít ODS jako strana nejsilnější právo nominace,“ sdělil v textové zprávě.

Kandidáti stran na českého eurokomisaře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24