Stav dvou pacientů s chřipkou v karlovarské nemocnici je vážný

Karlovy Vary - Zdravotní stav dvou pacientů, kteří jsou v karlovarské nemocnici s chřipkou, zůstává vážný, i když stabilizovaný. První muž v nemocnici leží dva týdny s prasečí chřipkou. Druhý pacient byl přijat v pátek. Národní referenční laboratoř má potvrdit, jestli je opravdu důvodem jeho nemoci virus prasečí chřipky.

Stav třicetiletého muže, jenž je v nemocnici déle, se zatím nezměnil. Zůstává v umělém spánku a je napojený na umělé plicní ventilaci.

Druhý muž, ve věku 55 let, je na tom trochu lépe, ale i jeho stav je vážný. Také on je napojený na plicní ventilaci. Podobně jako u dvou předchozích případů se u muže spojily jiné zdravotní problémy s chřipkou.

Pokud laboratoř potvrdí prasečí chřipku, půjde v karlovarské nemocnici o třetí případ, kdy chřipka způsobila závažné zdravotní problémy ohrožující život. Prvním případem byla jednatřicetiletá žena, která 22. října v nemocnici po krátké hospitalizaci zemřela.

Lékaři a hygienici zatím nezjistili, že by pacienti měli mezi sebou kontakt. Nakazili se tak zřejmě nezávisle na sobě. V karlovarské nemocnici nadále platí zpřísněná opatření proti dalšímu šíření viru chřipky. Zdravotníci jsou pod dohledem, na odděleních, kde pacienti s chřipkou leží, jsou zakázány návštěvy a je omezen kontakt s ostatními odděleními.