Děti z Ostravska sužuje astma

Ostrava – Astma je v ostravských Radvanicích častým tématem. Trápí tam totiž každé třetí dítě, alergie pak 40 procent z nich. Podle průzkumu Akademie věd je na vině špatné životní prostředí, do něhož se promítá nejen český průmysl, ale i polský. Ministerstvo životního prostředí proto chystá změny zákonů a chce jednat i s Polskem.

Radvaničtí dýchají devětkrát víc vysoce karcinogenního benzoapyrenu než třeba obyvatelé pražského Smíchova. Děti z Radvanic jsou navíc stále častěji nemocné. „U nás má 30 procent dětí bronchiální astma, v republice se přitom udává 8 až 10 procent,“ uvedla tamní praktická lékařka Eva Schillerová. Skoro všechny astmatické děti na Ostravsku více než pětkrát ročně trpí respiračními onemocněními. Oslabenou imunitu tady mají ale i ty relativně zdravé děti.

Situace je srovnatelná s problémy, které sužovaly severní Čechy na počátku 90. let. Tehdy pomohla modernizace a nařízení ministerstva životního prostředí, které se teď soustředí právě na Ostravsko. Situaci má pomoci řešit i chystaná novela zákona o ochraně ovzduší. „Mezi velké průmyslové zdroje patří firma Mittal nebo taky Třinecké železárny,“ řekla Jana Šestáková z odboru ministerstva životního prostředí. Odborníci z ministerstva životního prostředí se se zástupci Polska sejdou už příští týden. Doufají, že se jim situaci podaří alespoň částečně vyřešit.