Krajské nemocnice nemusí platit pokuty, které VZP kvůli poplatkům udělila

Praha - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zrušila všechny pokuty, které krajským nemocnicím udělila kvůli nevybírání zdravotnických poplatků. VZP tak reagovala na odvolání, jež proti jejímu rozhodnutí nemocnice podaly. Vyšetřování nemocnic se tak vrací na začátek. Pojišťovny přitom ještě donedávna tvrdily, že nemocnice nevybíráním poplatků porušují české zákony. Nejvíce pokut udělila právě VZP. Informaci přineslo dnešní vydání Hospodářských novin.

„Rozhodčí orgán VZP, který odvolání posuzuje, rozhodl ve všech případech o tom, že je třeba důkazy doplnit a vrátil věc k novému prošetření,“ řekl mluvčí VZP Jiří Rod. „Nelze vymezit dva nebo tři hlavní důvody, protože každý případ je jedinečný, a důvody se proto v jednotlivých případech liší,“ doplnil.

Podle zákona mohou pojišťovny potrestat zdravotníky za opakované a soustavné nevybírání poplatků pokutou až 50.000 korun, a to i víckrát. VZP udělila krajským nemocnicím za poslední měsíce pokuty ve výši 1,15 milionu korun. Všechny ale nedávno zrušila.

Vnitro chce, aby kraje přestali poplatky proplácet

Ministerstvo vnitra před časem označilo postup krajů, které vrací lidem peníze za zdravotnické poplatky, za závadný. Kraje vyzvalo k nápravě, regiony se mají vyjádřit do Vánoc. Hejtmani už ale označili názor ministerstva za neodůvodněný a právně nehajitelný. Výzva se týká všech krajů kromě Prahy, kde se poplatky nevrací, a Plzeňského kraje, kde se uplatňuje odlišný postup.

Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ v rámci reformy veřejných financí schválené v září 2007, jejíž součástí byla i reforma zdravotnictví. Zdravotnická zařízení mají ze zákona povinnost vybírat regulační poplatky. Kraje, kde vyhrála loňské krajské volby sociální demokracie, platí v krajských zařízeních poplatky za pacienty.

Kraj hradí regulační poplatky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24