Rektor ZČU jmenoval Pospíšila děkanem právnické fakulty

Plzeň - Rektor Západočeské univerzity Josef Průša dnes jmenoval Jiřího Pospíšila do funkce nového děkana plzeňské právnické fakulty. Bývalému ministru spravedlnosti předal ráno jmenovací dekret, a Pospíšil se tak stal legitimním šéfem školy. Díky dekretu se může účastnit i promocí, které dnes čekají zhruba 200 absolventů plzeňských práv. S kritikou volby Pospíšila přišla ČSSD, která jej kritizuje za falešnou nestrannost a nekompetentnost.

„Pan Pospíšil byl jmenován na řádné funkční období, tedy až do roku 2013,“ potvrdil Průša. Jako řádně jmenovaný děkan tak Pospíšil může dnes kolem krku pověsit děkanský řetěz a předat diplomy absolventům školy. Pospíšila jako kandidáta na děkana zvolil v pondělí akademický senát fakulty. Hlasovalo pro něj 11 senátorů z 18. Pospíšilův protikandidát, pražský advokát Karol Hrádela, ve volbě neuspěl, dostal šest hlasů.

Pospíšil musí hned zpočátku řešit náročné úkoly, například výzvu studentů k odvolání předsedy akademického senátu Daniela Teleckého. Kromě toho, že je velkým příznivcem odstoupivšího proděkana Milana Kindla, studenti mu přičítají i zodpovědnost za vzniklou situaci - senát pod jeho vedením selhal jako kontrolní orgán.

Další starosti bude mít Pospíšil se svými stranickými kolegy, podezřelými studenty Markem Bendou nebo Ivanou Řápkovou. „Musím si dát pozor dvojnásob, aby byly tyto kauzy prošetřené,“ uvedl novopečený děkan. Případy se bude zabývat rektorem ustavená speciální komise. Ne vždycky má práci tak jednoduchou jako v případě šéfa plzeňských strážníků - Luděk Hosman se sám přiznal k plagiátorství a dnes podal rezignaci.

ČSSD: Pospíšil chce zamést věci pod koberec

Sociální demokraté krátce po jmenování Pospíšila děkanem fakulty přišli s tvrdou kritikou. Místopředseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc na brífinku uvedl, že Pospíšil nemá zájem o dění na fakultě a navíc se bude snažit věci zamést pod koberec. Navíc není nezávislý, jak deklaruje, neboť je vysokým funkcionářem ODS, bývalým ministrem a také kandiduje do sněmovny v Plzeňském kraji. „Pokud má být akademická sféra odtržena i po dvaceti letech od sféry politické, tak je nepřípustné, aby se politik takto vměšoval do dění v akademické sféře,“ uvedl Tejc.

ČSSD ústy Tejce dále vyjádřila obavy, že Pospíšilova slova jsou jen sliby - nemůže prý očistit fakultu od akademické mafie, když podle ČSSD spoluvytvářel mafii justiční obsazováním pochybných lidí do významných postů. Jeho nezávislost navíc podle ČSSD sráží i fakt, že je Pospíšil absolventem a pedagogem fakulty a učil i na vysoké škole v Karlových Varech. Výsledkem tak podle Tejce bude, že se celá kauza zamete pod koberec a nic se nevyšetří.