Na Klatovsku se otevřela nová důležitá silnice, odkloní kamiony

Chanovice (Klatovsko) - Pro motoristy se dnes na Klatovsku otevřela důležitá šestikilometrová krajská silnice v úseku Chanovice-Oselce. Vyvede tak stovky kamionů se dřevem, které míří denně do a z firmy Haas, mimo Chanovice a tři okolní obce. Stavba přišla na 140 milionů korun, byla financovaná evropským programem ROP a krajem, uvedl starosta Chanovic Petr Klásek. Po obchvatu volali lidé z vesnic v Pošumaví deset let. Obce ho připravovaly od roku 2001. Výrazně se tak zklidní místní doprava.

„Vložili jsme zdarma pozemky, zaplatili studii a pomohli kraji uzavřít 200 smluv na zábor 200 pozemků se 450 vlastníky, což trvalo přes 1,5 roku,“ řekl Klásek.

Nákladní doprava dřeva je největším problémem lokality. Ze tří směrů (Nepomuku, Horažďovic a Kasejovic) míří do Chanovic denně až 600 kamionů, z toho asi stovka vozů s dlouhými kládami. Do továrny jezdí dále denně více než 1 000 osobních vozidel a dodávek partnerských firem a zaměstnanců, kteří dojíždějí z okruhu 40 km na třísměnný i nepřetržitý provoz včetně víkendů.

Podle Kláska docházelo v minulých letech ke statickému narušování staveb, vozy s kulatinou ničily domy a ohrožovaly chodce i automobily. Nákladní auta se tu také několikrát převrátila, dodal.