Někteří nejvíc postižení mají nově dostávat jen dva tisíce korun

Praha - Někteří lidé s nejvyšším stupněm postižení budou od ledna pobírat jen existenční minimum, tedy 2 020 korun měsíčně. Kvůli změnám v zákoně o pomoci v hmotné nouzi mají přijít tito lidé také o příspěvek na dietu. Ten za měsíc činí 500 až 2 000. Národní rada osob se zdravotním postižením proto vystoupila proti těmto novinkám a žádá ministerstvo práce a sociálních věcí o nápravu. Ministerstvo práce a sociálních věcí prý připravuje novelu, která by měla toto zmírnit.

Na příspěvek musí pracovat, pracovat ale nesmí

Lidé se třetím, tedy nejvyšším stupněm postižení, kteří nesplnili kritéria doby pojištění, a nemají tak nárok na invalidní důchod, by měli v novém roce pobírat jen existenční minimum. O příspěvky na dietní stravování také přijdou, protože nesplnili zákonnou povinnost odpracovat měsíčně alespoň dvacet hodin. To však podle jiného nařízení osoby se třetím stupněm invalidity ani nesmějí.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24

„Taková paradoxní tvrdost vůči těm, jejichž zdravotní stav je nejhorší, je nepřijatelná,“ myslí si předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Při schvalování novely se prý na specifika lidí se zdravotním postižením pozapomnělo. Rada proto žádá co nejrychlejší změnu zákona. Situace s odebráním peněz na dietu se přitom od července týká i osob méně postižených. Ty sice ze zákona pracovat mohou, zaměstnání na dvacet hodin měsíčně, ve kterém by je neomezoval jejich zdravotní stav, však hledají jen velmi těžko. Jen v září kvůli tomu nedostalo diety 1 135 lidí. Jsou mezi nimi přitom třeba lidé s cukrovkou nebo celiakií, které stojí jejich speciální strava dost peněz.

Ministerstvo chystá novelu

Ministerstvo o dané situaci ví a snaží se zjednat nápravu. Chystaná novela zákona by například měla umožnit lidem s nejtěžším postižením, kteří ale nemají nárok na invalidní důchod, aby si přivydělávali. Nemocní by také neměli přicházet o příspěvek na dietní stravu. Změnu zákona ale napřed bude muset projednat a schválit parlament.

Počty přiznaných invalidních důchodů se zvyšují

Invalidní důchody podle statistik letos v září pobíralo přes 533 000 lidí. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela zhruba 322 900 plných a 210 500 částečných invalidních důchodů. Plný činil v průměru 9 674 korun, částečný 6 071 korun.

Invalidních důchodů v Česku přibývá. Jen loni nově dostalo invalidní důchod přes 50 000 lidí. Za tím je mimo jiné vyšší počet vážných úrazů s trvalými následky, například po haváriích. O invalidní penzi usilují někdy i lidé, kteří dlouho nemohou sehnat práci.

Překážky pro vozíčkáře
Překážky pro vozíčkáře