V Karlových Varech potvrzen další případ prasečí chřipky

Karlovy Vary - Národní referenční laboratoř potvrdila u třetího pacienta v nemocnici v Karlových Varech virus prasečí chřipky. Stav 55letého muže se ale zlepšil a byl z oddělení ARO přemístěn na jednotku intenzivní péče. Stav druhého pacienta, který v nemocnici leží už déle než týden, se zatím nemění a zůstává vážný. Třetím pacientem byla mladá žena, která zemřela před dvanácti dny. Její stav byl ale vážný i bez ohledu na chřipkový virus. Personál nemocnice se zatím nenakazil. Podle hygieniků není důvod k panice.

Preventivní opatření v nemocnici nadále trvají. Na odděleních, kde leží pacienti s prasečí chřipkou, jsou omezeny návštěvy, zdravotníci používají ochranné prostředky, rukavice a roušky. V případě, že by se objevilo víc nemocných, lékaři by operativně zrušili chirurgický provoz, nemocní by byli převezeni do nemocnic v Sokolově nebo Chebu a z jednotky intenzivní péče by se udělal prostor pro nemocné s prasečí chřipkou.

Hygienici nyní sledují vývoj akutních respiračních onemocnění celkově. Chřipka, ať už prasečí nebo sezonní, je mezi nimi zahrnuta, ale nesleduje se odděleně. O epidemii se zatím nejedná.

Testy, které by potvrdily, zda jde o virus H1N1, tedy prasečí chřipku, se dělají jen u pacientů s vážným průběhem nemoci. Naprostá většina zatím nakažených lidí v Česku ale přestála nákazu bez vážnějších potíží.