Dva nové úseky na D47 budou nejspíš otevřené na konci listopadu

Ostrava - Dva nové úseky na severomoravské dálnici D47 mezi Bílovcem, Hladkými Životicemi a Bělotínem budou zprovozněny pravděpodobně 25. listopadu. Novinářům to v Ostravě řekl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Termín ale úplně definitivní ještě není. Stát za ně zaplatí zhruba devět miliard korun. Celý dálniční úsek by měl být otevřen v polovině příštího roku, dodal ministr. Jestliže dojde na konci listopadu ke zprovoznění obou dálničních úseků, a Ostrava tak bude napojena na českou dálniční síť, tak na severomoravské části D1 bude chybět jediný úsek mezi Bohumínem a česko-polskou hranicí.

Na dvanáctikilometrovém úseku mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi na Novojičínsku budou jezdit řidiči bez omezení. Na druhém úseku mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem na Přerovsku, který měří 18 kilometrů, bude zatím obousměrný provoz pouze na jedné polovině dálnice.

Podle ministra dopravy bude zatím úsek otevřený v polovičním profilu a se sníženou rychlostí. Přesný termín jeho úplného zprovoznění závisí na počasí v zimě.

Pokud budou na konci listopadu oba dálniční úseky otevřeny, a Ostrava tak napojena na českou dálniční síť, bude na severomoravské části D1 chybět jediný úsek mezi Bohumínem a česko-polskou hranicí. Šest kilometrů dálnice mělo být původně dokončeno v roce 2010. Kvůli nedostatku peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury však hrozí až dvouleté zpoždění.

„Na příští rok máme dostatek financí na nějaké rozumné pokračování stavby. Technologicky bychom byli schopni úsek otevřít v polovině roku 2011. Vše ale bude záviset na rozpočtu na rok 2011. Pokud by tam finance na stavbu nebyly doplněny, úsek by byl zprovozněn až v roce 2012,“ řekl Slamečka.

Oba dálniční úseky začalo Ředitelství silnic a dálnic ČR stavět na jaře 2006. Ulevit by měly přetíženým silnicím I/47 a I/48, po kterých se jezdí z ostravsko-karvinské aglomerace jižním směrem na Brno. Řidiči už nebudou muset projíždět historickým centrem Oder ani přes Fulnek. Peníze na dokončení dvou dálničních úseků získala vláda v době hospodářské krize vydáním dluhopisů.

Dva nové dálniční úseky na D47 budou zprovozněny zřejmě 25. listopadu.
Dva nové dálniční úseky na D47 budou zprovozněny zřejmě 25. listopadu.