Pražské modré zóny se otevřou i návštěvníkům

Praha – V některých modrých parkovacích zónách v centrálních pražských čtvrtích budou moci přes den zaparkovat i lidé, kteří v oblasti nebydlí. Pražští radní totiž schválili novelu, která zavádí tzv. smíšené zóny. V nich budou moci stát i návštěvníci čtvrtí, avšak pouze během dne. V noci budou smíšené zóny nadále určeny pouze pro rezidenty. Ulice, kde se modré zóny změní ve smíšené, určí jednotlivé městské části, upozornil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

„Na základě požadavků a po předchozím projednání s městskými částmi byly vytypovány ulice, které jsou majiteli parkovacích karet během dne málo využívány,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. Ve smíšené zóny by se mohly změnit také některé, které dosud byly vyhrazeny návštěvníkům a za parkování v nich museli platit i lidé, kteří měli parkovací kartu do modré zóny.

Období „dne“, kdy budou ve smíšených zónách moci parkovat rezidenti i návštěvníci, kteří zaplatí v automatu, stanovili radní na dobu mezi osmou a osmnáctou hodinou. Od osmnácti hodin do šesti ráno nastane „noc“, během níž budou moci v zónách stát pouze auta s rezidentskými parkovacími kartami. Od šesti do osmi bude tak jako dosud možné parkování pro všechny, čehož mohou využít například řemeslníci nebo zásobování.

Dnes schválené nařízení umožní městským částem určit ulice, kde se tato úprava parkování zavede. Ve vybraných modrých rezidentních zónách se umístí parkovací automaty, případně upraví dopravní značení.