Pražské přívozy letos převezly mnohem více lidí než loni

Praha – Vltavskými přívozy zahrnutými do Pražské integrované dopravy se letos převezlo 535 tisíc lidí. Oproti loňsku se jejich počet zvýšil více než o polovinu – skoro o 200 tisíc. Nejčastěji využívají cestující služeb člunu plujícího mezi Podbabou a Podhořím na severu města. Podle Štěpána Rusňáka z První všeobecné člunovací společnosti, která přívozy provozuje, jím v létě jezdí 1 500 až 2 000 lidí denně.

„Jsem velmi rád, že se linkám pražských přívozů daří a nepotvrdila se slova kritiků, kteří tvrdili, že další přívozy jsou v Praze zbytečné,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma. Loni se právě jeho městská část podílela na vzniku nové linky s označením P4, která spojuje nábřeží u Národního divadla se Střeleckým, Slovanským a Dětským ostrovem.

Počet převezených lidí se dlouhodobě výrazně zvyšuje. Loni se oproti roku 2007 zdvojnásobil. K rostoucímu počtu převezených cestujících přispívá především otevírání nových linek. Nejnovější přívoz vznikl letos v září mezi Modřany a Lahovičkami. Linka s označením P6 za měsíc a půl přepravila podle Hejmy celkem 12 128 cestujících.

Z šesti přívozů, které převážejí pasažéry přes Vltavu, čtyři ukončily činnost ke konci října. Znovu vyplují od začátku dubna. V provozu zůstávají linky v Podbabě a Sedlci.