Nový Jičín řeší problém s kriminalitou chovanců výchovného ústavu

Nový Jičín - Radnice města Nový Jičín se potýká se stížnostmi na problémové chlapce z Výchovného ústavu. Ten se nachází nedaleko místního Masarykova náměstí. Podnikatelé, kteří s výtkami přišli, město upozornili na stále častější krádeže a útoky těchto mladíků. Starosta Nového Jičína Ivan Týle nevyloučil možnost, že bude město žádat o přemístění ústavu mimo centrum. Podle ředitele ústavu Leo Číhala nemá zařízení příliš možností, jak situaci změnit.

Kvůli stížnosti se město sešlo nejen s podnikateli, ale i s vedením ústavu a policií. Společně hledají způsob, jak negativním jevům zabránit. Problémy s chovanci ústavu potvrdil novojičínský policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Uvedl, že polovinu loňských trestných skutků na území města, které se podařilo objasnit, měli na svědomí právě chlapci z ústavu. Šlo hlavně o krádeže, poškozování cizí věci, ale i loupeže a ublížení na zdraví.

„Tento problém nás hodně trápí. Dohodli jsme se na větší spolupráci, je totiž důležité, aby vedení ústavu mělo co nejrychleji informaci o tom, že se některý z jejich chovanců dopustil přestupku nebo trestného činu. Situaci budeme důsledně monitorovat,“ uvedl Týle. Případné problémy prý nastávají při vycházkách některých chovanců nebo v době, kdy jsou tito mladiství na útěku.

Podle předsedy Novojičínského sdružení podnikatelů Jana Šťastného je situace neúnosná. „Chápeme, že vedení ústavu má legislativně omezené možnosti, ale nemohou na to doplácet občané a podnikatelé,“ míní Šťastný.

Starosta uvedl, že pokud by se situace neměnila k lepšímu, muselo by město přistoupit k razantnějším opatřením. „Museli bychom zahájit jednání se zřizovatelem ústavu, což je ministerstvo školství, přičemž ve zcela poslední fázi nemohu vyloučit ani žádost o přemístění ústavu mimo střed města,“ uvedl Týle.