ODS a ČSSD se na eurokomisaři opět nedohodly

Praha - Otázka, kdo bude českým eurokomisařem, se dnes ráno v Kramářově vile nevyřešila. Premiér Jan Fischer jednal s předsedy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Topolánek po schůzce uvedl, že jednání budou ještě pokračovat. Paroubek setkání stručně označil za „rutinní“. Fischer chce mít jméno českého člena budoucí Evropské komise připravené do pátku. Pokud se politické strany neshodnou, rozhodnutí bude zřejmě muset nakonec nechat na svém kabinetu. Jasno by podle něj mohlo být do konce příštího týdne.

Sociální demokraté navrhují, aby ve funkci pokračoval dosavadní eurokomisař Vladimír Špidla, a zásadně odmítají kandidáta ODS, někdejšího vicepremiéra pro evropskou problematiku Alexandra Vondru. Občanští demokraté situaci vidí přesně opačně a v posledních dnech argumentovali i tím, že na nominaci eurokomisaře mají právo jako strana, která vyhrála poslední parlamentní volby. Pokud by se eurokomisařem stal Špidla, ODS nevylučuje, že by ho po vítězství v jarních volbách odvolala. Do Evropské komise by pak pravděpodobně dosadila Vondru. „Děje se to i v jiných zemích, takže nevidím důvod, proč by neměla vítězná politická strana po volbách změnit eurokomisaře,“ řekl ČT předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Mirek Topolánek:

0„Ani jsem neočekával, že by dnešní schůzka definitivně rozhodla nominaci české vlády. Žádné jméno v tuto chvíli nemáme. Budeme se snažit bavit a do konce týdne to případně pomoci rozhodnout. Pokud nedojdeme k dohodě, tak se můžeme pokoušet dát volnější ruku premiérovi. Ještě je na to ale čas.“   

Topolánek dodal, že s premiérem dnes vůbec nemluvili o případné kandidatuře někdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého: „Jméno pana Dlouhého padlo pouze v Lidových novinách, já si neuvědomuji, že by kdokoli z nás to jméno řekl.“ Dlouhý v pondělí prohlásil, že by post eurokomisaře přijal, pokud by se strany nedohodly na některém z už navržených kandidátů a on dostal nabídku.

ODS také odmítá, aby se o eurokomisaři rozhodovalo silově, například rozdílem jednoho hlasu. V tom případě by byli občanští demokraté raději, aby si vláda vybrala sama. V kuloárech se mluví o tom, že právě o jeden ministerský hlas - 9:8, by na vládě mohl vyhrát Vladimír Špidla.

Menší strany nabídly neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara, exministra Pavla Svobodu a europoslance a někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka. Z této pětice chce v případě neexistence politické dohody Fischer vybírat v první řadě, je ale připraven seznam rozšířit i o další osoby. S předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou bude ještě dnes jednat ve sněmovně. Podle Lišky je nejlepším kandidátem pro stranu Švejnar. Zelení ale už dříve dali najevo, že mnohem přijatelnější je pro ně Špidla než Vondra.