Vesecká chce prověřit vzdělání všech žalobců

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce kvůli kauze na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni prověřit vzdělání všech žalobců. Doktorský titul z plzeňských práv ale mají podle Vesecké pouze řadoví státní zástupci. Ze žalobců ve vyšších funkcích prý na skandálem zmítané škole nestudoval nikdo. Výsledky kontroly by měly být známy v nejbližší době. Informaci přinesl deník Právo.

„Požádala jsem krajské státní zástupce, aby provedli šetření k úplnosti vzdělání žalobců a zpětně ověřili, zda byly splněny všechny podmínky,“ uvedla Vesecká. Nejvyšší státní zástupkyně navíc tvrdí, že nedopustí, aby byla kauza takzvaně zametena pod koberec: „Informace, které jsou zatím o celé věci známy, jsou hodně závažné a znepokojující. Už teď mohu říci, že pokud budou některé případy odloženy nebo zastaveny, tak zcela jistě využiji svého speciálního oprávnění nařídit kontrolu skončené věci.“

Právnická fakulta ZČU prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Ministerstvo školství už proto podalo trestní oznámení a vyzvalo ZČU, aby udělené tituly přezkoumala. Na škole funguje druhý týden i speciální sedmičlenná komise. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je podle prorektora ZČU pro strategii a výzkum Františka Ježka problematických asi deset lidí.

Na vyšetřování aféry na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni bude navíc dohlížet i sněmovní komise. O jejím vzniku v úterý rozhodli poslanci s výjimkou většiny občanských demokratů.