Pražská záchranka bude rychlejší o tři minuty

Praha - Podle vyhlášky musí sanitka dorazit k pacientovi do patnácti minut. Pražským záchranářům na to stačí průměrně polovina tohoto času. Teď by díky novým technologiím měli zvládat přijet už za čtyři minuty. Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz toho chce dosáhnout použitím nového systému navigace v autech záchranné služby. Díky tomu odpadne nutnost domlouvat se o výjezdu s operátorkou. Pražská záchranná služba má navigační systém GPS od roku 1999. Ten se postupně zlepšoval. Původně jen umožňoval dispečinku sledovat, kde sanitky jsou, ale teď dostaly zobrazovací zařízení i posádky ve vozech.

„Ta navigace je technické řešení lepší v tom, že má mnohem širší využití, že to neslouží jenom jako navigace. Slouží to i k předávání informací mezi posádkou a dispečinkem a naopak,“ vysvětluje Schwarz. Systém například také doručí posádkám informace o pacientovi, ke kterému vyjíždějí.

Podle Schwarzova odhadu tak posádky sanitek ušetří až tři minuty času, který nebudou muset věnovat radiokomunikaci s dispečinkem, kvůli přetížení prý bývá často zdlouhavá. Také hovory z mobilních telefonů prý odpadnou a přestanou zdržovat operátorku. Kolik času ale záchranáři skutečně ušetří, se bude vyhodnocovat až za rok.

Video Záchranka v Praze bude rychlejší
video

Záchranka v Praze bude rychlejší

Záchranka nakoupila nafukovací sedačky pro dětské pacienty

Nový navigační systém je zatím v ostrém provozu tři měsíce. V současné době ho má k dispozici všech 16 vozů rychlé lékařské pomoci a 12 vozů rychlé zdravotnické pomoci. Jedno zařízení do sanitky stojí asi 30 tisíc korun.

Záchranná služba také vybavila své vozy nafukovacími dětskými sedačkami. Využívat se budou jak při přepravě dětských pacientů, tak v případech, kdy dítě, které nemůže zůstat samo doma bez dozoru, doprovází rodiče. Pražská záchranka koupila dohromady 60 kusů sedaček za celkem 62 tisíc korun.