Platinové medaile z Jablonce jsou světovým unikátem

Jablonec nad Nisou - Česká mincovna v Jablonci nad Nisou dnes začne razit platinové medaile o hmotnosti půl kilogramu. V Česku je to vůbec poprvé, co investoři dostanou možnost takovou medaili koupit. Medaile je světovým unikátem. Tak velkou ražbu z platiny zatím nikdo neuskutečnil, uvedl obchodní ředitel mincovny Libor Křapka. Zájemce si musí připravit 590 tisíc korun, přesto už mincovna takových investorů eviduje stovku. Uspokojit jich může až čtyři sta. S ražbou velkých medailí mají v Jablonci zkušenosti, v minulosti už razili několik podobných investičních medailí ze zlata. Ty ale vážily rovný kilogram. „K ražbě platinové medaile takového rozměru nás inspiroval pád cen platiny na světových trzích,“ řekl Křapka.

Mincovna reaguje na pád ceny platiny na světových trzích. Tento vzácný kov se používá hlavně při výrobě aut a ta je teď v útlumu. Jablonecká mincovna chystá celou sérii platinových medailí a každý rok chce vydat jednu. Společným motivem budou slavné české stavby. První medaili ozdobí Chrám svatého Víta. Autorem je sochař Vladimír Oppl, který je mimo jiné autorem české dvacetikoruny. „Pro příští rok chystáme chrám sv. Barbory v Kutné Hoře,“ dodal Křapka.

Mezi zájemci o medaili jsou proto i cizinci, hlavně ze sousedního Německa a Rakouska. Převažují ale kupci tuzemští, vedle investorů a sběratelů se začínají objevovat i známé osobnosti. Jména investorů ale mincovna nesděluje. Medaile o průměru 85 milimetrů a tloušťce sedmi milimetrů je vyrobena z půl kilogramu čisté platiny. „Na vyražení motivu je třeba plný výkon hydraulického lisu o síle 650 tun,“ poznamenal Křapka.

Ražby jsou hlavně uměleckým zpracováním

„Do drahých kovů se vždycky investovalo. Samozřejmě naše ražby nejsou pouze o drahých kovech, naše ražby jsou hlavně uměleckým zpracováním,“ říká ředitel mincovny Jan Vízek.

S ražbou velkých medailí mají v Jablonci zkušenosti, v minulosti už razili několik podobných investičních medailí ze zlata. Ty ale vážily rovný kilogram. „Tahle ražba je ale unikátní především použitým kovem, platina je mnohem tvrdší a hůř se zpracovává. V minulosti jsme už s platinou pracovali, ale vyrazit platinovou medaili této velikosti je mnohem náročnější,“ přiznal Křapka. Ani rakouská mincovna, kde jablonečtí nakupují platinové polotovary, nemá s podobnou ražbou zkušenosti.

Práce v mincovně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24