Ministerstvo požaduje víc hodin od netřídních učitelů

Praha - Ministerstvo školství chce, aby mohl ředitel školy měnit úvazky pedagogů. Ti, kteří nejsou třídními učiteli, by měli učit až o dvě hodiny týdně víc. Ministerstvo tak chce ulehčit třeba školním metodikům a výchovným poradcům, kteří kromě výuky vykonávají na škole i jinou práci. Školské odbory ale prostřednictvím svého předsedy Františka Dobšíka vyjádřily nesouhlas s tímto návrhem, Dobšík nevyloučil ani možnost stávky.

Zvládat výuku a další práci spojenou s třídnictvím nebo výchovou je podle ministerstva náročné. „U těchto pracovníků bude mít možnost ředitel školy až o tři hodiny úvazek snížit. Naopak mu bude umožněno, aby u netřídních učitelů zvýšil úvazek o jednu až dvě hodiny,“ uvedl náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger. Novela vládního nařízení má také zmenšit rozdíl v pracovním vytížení třídních a netřídních učitelů, který je dosud vyjádřen pouze příplatkem za třídnictví. Ten je zhruba tisíc korun měsíčně.

Jindřich Kitzberger:

„Jde v zásadě o to, že chceme zvýšit kompetence ředitelů, aby v nějakých mantinelech mohli s těmi úvazky nějak pohybovat.“

0

Odborový předseda František Dobšík: „Tam, kde ředitel bude chtít zachovat platy na dané úrovni, bude muset dát úvazky maximální, a to znamená, že mu tam budou lidé přebývat. Může dojít i na propouštění.“

Odborům se však nelíbí, že by se úvazky měly zvýšit i třeba učitelkám ve školkách nebo vychovatelům ve střediscích pro mládež. „Stejně plošně jako u těch škol, kde to třídnictví může být, se to zvedá o dvě hodiny, takže podle nás je to zhoršení podmínek, a ne zlepšení,“ myslí si Dobšík. Dosud prý přišly desítky až stovky reakcí od nespokojených kantorů, v Moravskoslezském kraji prý dokonce uvažují o stávce. Odboráři se navíc zlobí, že s nimi o návrhu nikdo z ministerstva nejednal.

Návrh je zatím v mezirezortním připomínkovém řízení, připomínky by měly být vypořádány do 20. listopadu. Odboráři ale požadují, aby se návrh přepracoval, případně by se prý mělo počkat na novelu zákona o pedagogických pracovnících.

Školské odbory
Školské odbory
Více fotek
  • Školské odbory autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1216/121529.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1195/119464.jpg