Strážník dostal za postřelení muže opět podmínku

České Budějovice - Strážník Václav Ottenschläger, který loni v říjnu ve Velešíně na Českokrumlovsku postřelil hledaného muže, dostal znovu podmínku. Českobudějovický krajský soud dnes zamítl jeho odvolání. Okresní soud ho už v červnu potrestal podmíněným trestem, městský policista se proti jeho verdiktu odvolal. Nyní zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Zda bude moci strážník zůstat ve funkci, posoudí ministr vnitra.

„Já tvrdím pořád jednu a tu samou věc, že jsem postupoval podle zákona a nic proti zákonu jsem neudělal. Společnosti jsem spíš pomohl. Cítím to jako křivdu,“ řekl Ottenschläger, který měl podle svých slov z předchozí noci informaci, že někdo neznámý vykradl se zbraní jednu z místních restaurací.

Podle krajského soudu ale Ottenschläger postupoval protizákonně. Proti muži mohl použít zbraň v případě, pokud by byl nebezpečným recidivistou. Postřelený mladík se ale opakovaně dopouštěl jen majetkové kriminality a vyhýbal se nástupu do vězení, nikdy navíc nebyl odsouzený za násilný trestný čin. Obžalovaný také do vzduchu za běhu vystřílel celý zásobník v blízkosti školy a frekventovaného hlavního tahu E55. Střelbou muži způsobil těžké zranění - mladík přišel o jedno varle.

Místní lidé sepsali proti potrestání strážníka petici

Městského policisty se zastává velešínská radnice a místní lidé sepsali petici proti jeho potrestání. „Spontánní petici podepsalo v řádu hodin zhruba 350 občanů. Plnil svou povinnost, město se za něj postavilo už dříve a samozřejmě ho neopustíme ani teď,“ uvedl starosta Josef Klíma. Zda bude moci strážník zůstat ve funkci, posoudí ministr vnitra. Pokud by už nesměl působit jako strážník, město ho zaměstná na jiné pozici.

Strážník postřelil pětadvacetiletého muže loni 24. října ve Velešíně. Městský policista se dozvěděl o hledaném muži a pronásledoval ho až na okraj města. Mladík se ale odmítal vzdát a před městským policistou utíkal. Po varovném výstřelu pak strážník namířil zbraň na mladíka a střelil ho do hýždě.

Václav Ottenschläger
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24