Brno chce více nízkopodlažních autobusů

Brno – Více nízkopodlažních autobusů pro městskou hromadnou dopravu chce nakoupit Brno. Pětadvacet vozidel hodlá pořídit město pro svůj dopravní podnik, polovinu z potřebných 150 milionů korun chce získat z regionálního operačního programu. Brněnská rada tento týden podle primátora Romana Onderky schválila zadání posudku, zda se více vyplatí autobusy se spalovacím dieselovým motorem, nebo vozidla poháněná stlačeným plynem.

Primátor Onderka, který figuruje ve stínové vládě ČSSD na postu ministra dopravy, není jednoznačným zastáncem autobusů na plyn. „Já jsem byl velký zastánce plynových autobusů a poté, co jsem dostal některá čísla z dopravního podniku a bavili jsme se o tom, co je pro podnik výhodnější z finanční stránky, tak už takovým zastáncem nejsem,“ řekl Onderka. Podle něj už dnes autobusy na naftu splňují přísné normy, navíc jsou levnější.

Ačkoli zatím není jasné, co bude nové autobusy pohánět, brněnský dopravní podnik již vypsal veřejnou zakázku na nákup 25 nízkopodlažních autobusů s orientační cenou 125 milionů korun. „Nákup je plánován na rok 2010, podíl nízkopodlažních vozidel tím stoupne ze současných 31 na 40 procent vozového parku autobusů,“ řekla mluvčí společnosti Hana Pohanová.

Nákup autobusů navazuje na podobnou zakázku v tramvajové dopravě. Město letos koupilo 12 nových pětičlánkových tramvají za 700 milionů korun. Téměř tři čtvrtiny ceny, 498 milionů korun, zaplatily fondy Evropské unie. Podle Onderky se sice na nákup autobusů vztahuje nižší evropská dotace, přesto se nákup vyplatí. „Obměna parku je nutná ve všech třech kategoriích, které dopravní podnik má, ať jsou to tramvaje, autobusy, nebo trolejbusy,“ dodal Onderka.