Zhorší se vlakové spojení? ČD ukázaly nové tabulky

Praha – Nakolik se jich dotknou omezení železniční dopravy, která začnou platit 13. prosince s novým jízdním řádem, mohou nyní cestující zjistit v tabulkách, které zveřejnily České dráhy na svém webu. Definitivní tiskovou verzi jízdního řádu je možné srovnat se současným stavem uvedeným v tabulkách na téže stránce. Kvůli krizi a špatné finanční situaci krajů i státu dojde v příštím roce ke škrtům, které však budou mít v každém regionu jiný rozsah.

Nejvýraznější škrty proběhly v Královéhradeckém, Jihočeském nebo Pardubickém kraji. Naopak bez výraznějších změn proběhne obměna jízdního řádu v Plzeňském či Zlínském kraji.

Královéhradecký kraj, kterému citelně chybějí peníze, škrtal plošně na všech tratích, naopak Jihočeský kraj se soustředil především na hlavní tratě, kde proto budou hrát i v regionální dopravě velkou roli rychlíky. Velmi špatná totiž bude od prosince například obsluha zastávek mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi, kde mezi šestou a třináctou hodinou nepojede ve směru do krajského města ani jeden zastávkový osobní vlak. Naopak rychlíky, které ale zastaví pouze ve Veselí a Budějovicích, pojedou s jednou výjimkou každou hodinu.

K dispozici jsou i tabulky tratí, na nichž neprovozují dopravu České dráhy i těch, které ani nepatří státu. Jde o tratě Trutnov–Lubawka, kde je opět naplánován prázdninový provoz, Trutnov–Svoboda nad Úpou, Sokolov–Kraslice, Mariánské Lázně–Karlovy Vary, tzv. Železnici Desná ze Šumperka do Koutů nad Desnou a trať Milotice nad Opavou–Vrbno pod Pradědem, případně také muzejní dráhy Krupá–Kolešovice a Česká Kamenice–Kamenický Šenov.