Řidiči kradou „radarové“ značky, aby nedostali trest za rychlost

Turnov (Semilsko) – Řidiči kradou na rušné silnici I/35 mezi Turnovem a Jičínem přenosné dopravní značky upozorňující na měření rychlosti radarem obecní policie. Zřejmě je k tomu ale nevede touha po penězích ze sběrných surovin, nýbrž touha ušetřit na pokutě – když chybí značka, je měření z obecního radaru neplatné. Informoval o tom zástupce velitele turnovské policie Milan Drahoňovský.

Jedna ze tří značek, které zmizely v obci Radvánovice, se našla asi dvacet kilometrů daleko, u rychlostní silnice Praha–Liberec. Turnovští městští policisté ovšem upozorňují, že podobné záškodnické akce nemají velký efekt, protože značky kontrolují často a pokud se nějaká ztratí, mají dostatek náhradních.

„Místa, kde rychlost zaznamenávají pevné radary, musíme podle zákona označit. Pokud tam značka není, nesmíme udělit řidičům pokutu, i kdyby přes obec projížděli více než stokilometrovou rychlostí,“ upozornil vedoucí odboru dopravy na turnovské radnici Pavel Vaňátko.

Krádeže značek upozorňující na radar ale nejsou jediným způsobem boje řidičů z Radvánovic proti strážníkům. Loni na podzim někdo zastříkal barvou hned dvakrát čočku na jednom z radarů, aby přístroj nemohl auta s řidiči vyfotografovat. Před rokem ukradl zloděj na okraji Radvánovic značku s označením obce. Než se tam objevila nová, mohli řidiči jezdit obcí beztrestně mnohem více než povolených 50 kilometrů za hodinu.

V Turnově a nedalekých obcích Ktová a Radvánovice je celkem devět radarů. Ty jen v září usvědčily z překročení povolené rychlosti přes dva tisíce řidičů, v říjnu dalších 1 200. Jeden z přistižených řidičů projížděl v září Turnovem v místě, kde je povoleno 80 km/h, dokonce 160kilometrovou rychlostí.