Největší bojovník proti byrokracii - Topolánek

Praha - Předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek dostane letos antibyrokratickou cenu za svůj dlouholetý postoj v boji proti nadměrné byrokratické zátěži. Ocenění mu ve čtvrtek předá občanské sdružení eStat.cz, které usiluje o zeštíhlení a zefektivnění veřejné správy a mělo zastoupení v Radě vlády pro informační společnost.

Topolánkovi se sdružení svou cenu rozhodlo udělit za jeho „trvalý a dlouholetý postoj v boji proti nadměrné byrokratické zátěži a hájení pozic státu, který nadměrně nezasahuje do života občanů“.

Bývalý premiér se podle sdružení například zasadil o zprůhlednění legislativního procesu, když na internetových stránkách kabinetu zpřístupnil připravované vládní normy. Inicioval změny vládních pravidel přípravy zákonů, díky nimž byl u vládních předloh povinně zaveden proces hodnocení dopadů regulace (RIA). Podařilo se mu také snížit počet ministerstev, byť jen o jedno. Před dvěma lety bylo zrušeno ministerstvo informatiky, agenda přešla hlavně pod ministerstvo vnitra.

Oceněni už byli Klaus, Říman a Irové

Sdružení svou cenu poprvé udělovalo před čtyřmi lety. Tehdy ji získal prezident Václav Klaus mimo jiné za to, že v letech 1996 až 1997 jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů. Předloni cenu dostal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) mimo jiné za novelu živnostenského zákona. Loňským laureátem se stali Irové za odmítnutí Lisabonské smlouvy EU v prvním referendu. Cenu v Praze převzal Declan Ganley, vůdčí postava irských odpůrců smlouvy.

Projekt eStat.cz původně zaštiťovalo občanské sdružení na podporu vzdělanosti Becario, k jehož zakladatelům patřil právě Topolánek. Nyní je eStat.cz samostatným občanským sdružením. Jeho vedoucí Edvard Kožušník působil v Radě vlády pro informační společnost, letos byl zvolen za ODS do Evropského parlamentu. Antibyrokratické ocenění nese jméno Michala Tošovského, spoluzakladatele sdružení a tvůrce návrhu antibyrokratické reformy, který před pěti lety tragicky zahynul.

Irská kampaň k referendu o Lisabonu
Irská kampaň k referendu o Lisabonu